Build 2016: Windows 10 zaoferuje powłokę Bash

Windows 10 po otrzymaniu aktualizacji Redstone będzie oferował programistom możliwość skorzystania z powłoki Bash.

W połowie marca Rich Turner (menadżer projektu w zespole Windows) i Scott Hanselman (główny menedżer w zespole Azure Application Platform and Tools) zamieścili na Twitterze emocjonalne wpisy dotyczące aktualizacji Windows 10 Redstone:

"Bawiłem się nowymi funkcjami Windows 10. OSZALEJECIE gdy je zobaczycie"

"Te funkcje (znam je ponieważ pomagałem w ich tworzeniu) ZMIENIĄ WSZYSTKO. Bez żartów"

30 marca rozpoczęła się konferencja Build 2016, podczas której Microsoft przedstawił kluczowe nowości aktualizacji "Anniversary Update" (Redstone to jej kodowa nazwa). Być może obu panom chodziło o najbardziej zaskakująca z nich, czyli zapowiedź udostępnienia w Windows 10 w pełni funkcjonalnej powłoki Uniksowej Bash, która pozwoli programistom na pisanie skryptów .sh Bash. Udało się tego dokonać dzięki nowemu podsystemowi Linux, nad którym Microsoft pracował wraz z firmą Canonical.

"Natywna dostępność pełnego środowiska Ubuntu w Windows bez wirtualizacji lub emulacji to kamień milowy, który wymyka się konwencji i brama do fascynującego nieznanego terytorium" - zachwala nową funkcję Mark Shuttleworth, założyciel Canonical.

Aktualizacja Windows 10 Redstone zostanie udostępniona latem. Z nowej funkcji będą jednak wcześniej mogli korzystać użytkownicy programu Windows Insider. Ponadto warto dodać, że Microsoft rozważa wprowadzenie z czasem do Windows 10 kolejnych powłok.