Bulgotanie w procesorze

Dobre pomysły starzeją się bardzo powoli: aby skonstruować układ chłodzący, wystarczy połączyć rury z kompresorem i wypełnić całość cieczą, która będzie przepompowywana w tempie wystarczającym do odbierania produkowanego ciepła. Pozostaje tylko jedno pytanie - jak upchnąć taki układ w zatłoczonej obudowie komputera?

Pracownicy naukowi Uniwersytetu Purdue znaleźli odpowiedź na to pytanie. Skonstruowane przez nich urządzenie jest mniej więcej wielkości pudełka zapałek i bez problemu może być zamontowane na procesorze lub wręcz posłużyć jako jego obudowa. Znajdujące się wewnątrz "rury" mają zaledwie 300 mikrometrów średnicy!

Jak mówi pracownik zespołu, Issam Mudawar, jednym z głównych wyzwań było opracowanie zupełnie nowych teorii, opisujących przepływ płynów i skonstruowanie odpowiednich pomp. Okazuje się bowiem, że zachowanie cieczy w tak mikroskopijnej skali jest inne niż w przewodach o większej średnicy. Wystarczy maleńki pęcherzyk, by zupełnie zmieniła się charakterystyka całego układu chłodzącego.

Urządzenia tego rodzaju z pewnością znajdą zastosowanie w komputerach przyszłości, szczególnie, gdy liczba tranzystorów przekroczy miliard. Warto zauważyć, że już teraz Apple zastosowało (tradycyjne) chłodzenie cieczą w swoich komputerach wyposażonych w najnowsze procesory G5.


Zobacz również