By lepiej brzmiało

Przetestowaliśmy cztery unikalne zestawy kolumn dedykowane do kina domowego. Do tego sprawdziliśmy, jak sprawują się najnowsze odtwarzacze DVD oraz szeroko reklamowany zestaw combo za 1500 zł.

Przetestowaliśmy cztery unikalne zestawy kolumn dedykowane do kina domowego. Do tego sprawdziliśmy, jak sprawują się najnowsze odtwarzacze DVD oraz szeroko reklamowany zestaw combo za 1500 zł.

W systemie kina domowego za jakość obrazu w dużej mierze odpowiadają odtwarzacz DVD i urządzenie, na którym jest wyświetlany obraz, np. telewizor, projektor. Za dźwięk odpowiedzialny jest wzmacniacz lub wzmacniacz z tunerem radiowym - amplituner. Bez zestawu kolumn te wszystkie składniki nie mają jednak racji bytu. Kolumn w podstawowym wariancie kina domowego powinno być co najmniej sześć - pięć plus obowiązkowa, naszym zdaniem, specjalna kolumna basowa - subwoofer odtwarzający dźwięki o najniższych częstotliwościach. Zakup sześciu kolumn jest związany z istotnym wydatkiem. Cudów nie ma. Wyprodukowanie dobrego zestawu nie jest tanie. O koszcie kolumn zapominają najczęściej nowi adepci kina domowego. Odtwarzacz DVD dobrej klasy kosztuje naprawdę niewiele. Za mniej niż 1000 zł możemy przebierać wśród bardzo dobrych modeli renomowanych producentów. Z amplitunerami jest podobnie. Kolumny niestety kosztują zwykle więcej niż oba te urządzenia łącznie. Jeśli zdecydujemy się na nagłośnienie większego pomieszczenia, cena zestawu rośnie jeszcze bardziej. Na kolumnach nie należy jednak oszczędzać. To od nich i od urządzenia wzmacniającego w największym stopniu zależą jakość dźwięku i przyjemność oglądania filmów czy koncertów. Raz kupione kolumny pozostaną w naszych domach na wiele lat. Ten element zestawu starzeje się najwolniej i jeśli już w dniu zakupu zaspokoi nasze wymagania, można być pewnym, że nie straszne im będą wymiany amplitunerów na modele z nowymi dekoderami, a odtwarzaczy DVD na pukające już do naszych drzwi wypalarki z błękitnym laserem. Dlatego przetestowaliśmy pod kątem wykonania i brzmienia aż 4 zestawy kolumn do kina domowego. Dwa z nich wystąpiły w konfiguracji 5.0, czyli bez dedykowanego subwoofera. Tannoy nie ma w swoim katalogu "basowca" przydzielonego serii Sensys. KEF z kolei ma aż dwie takie kolumny, jednak na czas przeprowadzania testu dystrybutor nie dysponował egzemplarzami, które mogłyby się pojawić w naszych salach odsłuchowych. Duńskie nowości Dali oraz amerykańskie Kody wystąpiły już w pełnym rynsztunku. Każdy z systemów to naprawdę wart poznania ciekawy produkt. Kolumny, które prezentujemy, w większości nie są typowymi konstrukcjami. Najlepszym tego przykładem jest obecność przetworników koncentrycznych, będących unikatowym rozwiązaniem nie tylko w kolumnach z tego przedziału cenowego, ale i w zespołach głośnikowych w ogóle. A skoro już mowa o nietypowych rozwiązaniach, polecamy test wypalarki płyt CD (i odtwarzacza DVD) tajwańskiej firmy LiteOn. Drugiego takiego urządzenia nie znajdziemy na rynku polskim - pozwala na wypalanie materiałów audio, danych komputerowych i wideo na płytach CD. Może być alternatywą dla nagrywarek korzystających z krążków DVD.