Być na bieżąco


Więcej informacji o RSS, RDF i możliwościach ich wykorzystania znajdziesz pod adresami:

http://www.w3c.org

http://www.webreference.com/scripts

http://www.syndic8.com

Sama technologia wiadomości RSS jest dość prosta, ale jak ma z niej skorzystać zwykły internauta? Można wybrać jeden z wielu serwisów internetowych udostępniających regularnie uaktualniane kanały tematyczne oparte na RSS, na początek radzimy jednak wypróbować aplikacje przeznaczone specjalnie do wyszukiwania i przeglądania wiadomości RSS. Większość takich programów może być z powodzeniem wykorzystana przez tzw. modemowców - po nawiązaniu połączenia internetowego aplikacja pobiera wszystkie nowe wiadomości z wybranych wcześniej serwisów, które można następnie przeglądać offline, nie narażając się na dodatkowe koszty.

Abilon 1.2

Abilon 1.2 to nieskomplikowana, ale w pełni funkcjonalna przeglądarka wiadomości RSS. Zaraz po zainstalowaniu aplikacji możesz przejrzeć najnowsze wiadomości z kilkunastu serwerów. W praktyce bardziej funkcjonalne jest skorzystanie z wyszukiwarki. Możesz przeszukiwać kanały z wiadomości RSS według tematu, opisu lub adresu URL. Ta ostatnia opcja jest szczególnie przydatna, gdy zechcesz wyszukać wiadomości w języku polskim. W takim przypadku należy po prostu zaznaczyć opcję Search by|Site URL, a w pole Find What wpisać np. com.pl. Co prawda, autorzy programu mogliby się postarać o bardziej zaawansowane opcje, np. prawdziwe wyszukiwanie wiadomości według języka. W tym miejscu należy wspomnieć o poważnej wadzie Abilon 1.2. Program ma zaskakujące kłopoty z wyświetlaniem polskich znaków diakrytycznych, jedynym sensownym wyjściem wydaje się zapisanie wiadomości na dysku (opcja File | Export RSS Feeds) i czytanie ich w dowolnej przeglądarce XML.

Informacjehttp://www.activerefresh.com

Cena bezpłatny

ActiveRefresh 1.35

Być na bieżąco

Specjalne szablony umożliwiają określenie, które części witryny będą sprawdzane.

Ten program to młodszy brat Abilon 1.2, wzbogacony o wiele nowych możliwości. Przede wszystkim obsługuje nie tylko wiadomości RSS, ale potrafi sprawdzać skrzynki pocztowe, a nawet wyświetlać informacje o nowościach na stronach internetowych, nawet tych, które nie udostępniają newsów w formacie RSS.

W takim przypadku użytkownik musi samodzielnie określić, jakie części witryny internetowej będą sprawdzane i pobierane. Do tego służą specjalne szablony, precyzyjnie określające, jakie części strony internetowej będą brane pod uwagę podczas sprawdzania wiadomości. Przygotowanie szablonu wymaga przynajmniej podstawowej znajomości HTML-u, należy także przeczytać odpowiednie rozdziały pomocy dołączonej do programu. Aby przygotować dobrze działający szablon witryny, trzeba przeanalizować kod wybranej strony internetowej i wyodrębnić charakterystyczne układy znaczników, które rozpoczynają i kończą dział aktualności. Wygląda na skomplikowane? I takie jest w rzeczywistości. Dobrze przygotowane szablony spełniają swoje zadanie, chociaż prawdopodobnie większość z nas wybierze zwykłe przeglądanie witryny w przeglądarce, zamiast walczyć z szablonami.

Być na bieżąco

FeedDemon bez kłopotów wyświetla informacje RSS z polskich serwisów.

ActiveRefresh, podobnie jak Abilon, ma kłopoty z wyświetlaniem polskich znaków diakrytycznych. W ustawieniach programu znajdziesz, co prawda, opcję umożliwiającą wybranie domyślnego sposobu kodowania tekstu, ale użytkownik ma do wyboru tylko trzy możliwości, wśród których brak języków środkowoeuropejskich.

Informacjehttp://www.activerefresh.com

Cena bezpłatny

FeedDemon 1.0 Beta 3a

To dopiero wersja beta, ale program zapowiada się bardzo ciekawie. Już po pierwszym uruchomieniu powita cię gustowny, przemyślany, wygodny interfejs. I nic dziwnego. Autorem FeedDemona jest Nick Bradbury, twórca takich przebojów, jak TopStyle i HomeSite. Dla wielu osób może to być wystarczającym powodem do zainteresowania się FeedDemonem. Oprócz klasycznego pobierania i wyświetlania aktualnych wiadomości RSS z wybranych kanałów, FeedDemon ma kilka ważnych narzędzi, odróżniających go od innych aplikacji, np. Watch. Jest to specjalny rodzaj kanału, z wiadomościami tworzonymi na podstawie słów kluczowych podanych przez użytkownika podczas uaktualniania zawartości innych, "zwykłych" kanałów.