Być na bieżąco

Internet jest doskonałym środkiem do publikowania najświeższych aktualności, szybkiego udostępniania informacji ogromnej grupie odbiorców. Popularne metody rozpowszechniania wiadomości: e-mail, witryny WWW mogą stać się jeszcze bardziej wydajne, korzystając z RSS.


Internet jest doskonałym środkiem do publikowania najświeższych aktualności, szybkiego udostępniania informacji ogromnej grupie odbiorców. Popularne metody rozpowszechniania wiadomości: e-mail, witryny WWW mogą stać się jeszcze bardziej wydajne, korzystając z RSS.

Tradycyjne newslettery rozsyłane jako wiadomości e-mail nie spełniają wszystkich oczekiwań. Przede wszystkim są dość niewygodne dla użytkowników, którzy otrzymują dziesiątki niechcianych listów, podczas gdy wystarczałby im krótka a treściwa informacja o najważniejszych nowościach w witrynie. Dodatkowo newslettery często zawierają dużo reklam, także niechętnie przyjmowanych przez użytkowników. Publikowanie aktualności wyłącznie na własnej stronie WWW jest rozwiązaniem prostszym. Co z tego, skoro nikt ich nie przeczyta...

Od pewnego czasu upowszechniana jest w Sieci nowa idea udostępniania aktualności, zwana RSS (Rich Site Summary, skrót rozwijany przez niektórych jako Really Simple Syndication). Pomysł wywodzi się z zamierzchłej przeszłości Internetu, czyli z roku 1997. Zapoczątkowany przez Netscape (www.netscape.com), a rozwijany m.in. także przez UserLand (www.userland.com) i W3C (www.w3c.org) wkrótce stał się uznanym formatem, chyba najbardziej popularnym na razie przykładem wykorzystania XML.

Na czym polega cały pomysł? Witryna internetowa, oprócz klasycznego działu Aktualności, publikuje informacje także w ujednoliconym formacie opartym na języku XML. Inne serwisy internetowe mogą wyszukiwać i publikować tego typu aktualności, udostępniając je wielu osobom. Na takiej wymianie zyskują wszyscy. Pojedyncze witryny otrzymują możliwość dotarcia ze swoją zawartością do większej liczby internautów (zainteresowany pojedynczą wiadomości chętnie obejrzy całą witrynę), a serwisy agregujące wiadomości RSS mogą udostępniać atrakcyjną zawartość i np. wyszukiwarki tematyczne.

Być na bieżąco

Abilon 1.2 - bezpłatna w pełni funkcjonalna przeglądarka wiadomości RSS.

Już niejednokrotnie z wielu nowych technologii internetowych do powszechnego użytku wchodziły nie najlepsze czy najbardziej nowatorskie, ale takie, które spotkały się z dobrym przyjęciem internautów, gdyż sprawdzały się w zupełnie nieprofesjonalnych zastosowaniach. RSS okazał się świetnym sposobem na udostępnianie informacji o nowych wpisach w blogach - internetowych pamiętnikach. Blogi nie są może w tej chwili tak popularne, jak jeszcze rok temu, ale z pewnością przyczyniły się do powodzenia RSS. Trudno jeszcze mówić o powszechnym wykorzystaniu wiadomości RSS, zwłaszcza w polskim Internecie, chociaż niewątpliwie pomysł niesie ze sobą duże możliwości. Nieskromnie wskażemy serwis naszego wydawnictwa jako przykład wykorzystania RSS w praktyce (sprawdź nahttp://www.idg.pl/rss ).

Jak wyglądają aktualności w formacie RSS? To pliki zawierające zestaw wiadomości zapisanych przy użyciu "uproszczonego" XML. Oto przykład kanału (wątku) RSS zgodnego z RSS 2.0:

<rss version= '2.0" xmlns:dc='http: //namespace.org/dc" >

<channel>

<title>Newsy PCWK </title>

<link>http: //www.pcworld.pl/</link>

<description>Aktualności PC Worlda</description>

...

<item>

<title>Na bieżąco</title>

<link>http: //www.pcworld.pl</link>

<description>

Na czym polega wymiana informacji w formacie RSS? Jakie programy pomogą wyszukiwać i przeglądać wiadomości RSS?

</description>

</item>

...

</channel>

</rss>

W praktyce nikt nie tworzy wiadomości RSS ręcznie. Są dziesiątki bezpłatnych serwisów, gotowych skryptów i programów, które pozwalają przygotować bardziej złożone newsy, np. zawierające grafikę i zdjęcia. Skrypty dostępne na licencji open source można bez większego trudu dodać do własnej witryny np. tak, aby po wpisaniu nowego newsa do działu aktualności została jednocześnie wygenerowana wiadomość RSS.

Osobom, które chciałby dokładniej zapoznać się z zawiłościami technicznymi RSS, polecamy zapobiegawczo środki na ból głowy. RSS rozwijany był niezależnie przez UserLand i Netscape, a kolejne wersje znacząco się różniły. Obecnie dominuje format RSS 2.0, oparty na oryginalnym RSS 0.90, wzbogaconym o przestrzenie nazw (namespace). Bardziej skomplikowanym formatem jest, oparty na RDF, RSS 1.0.