Byki i byczki


Coś lżejszego

Gdy archiwizujesz cenne wiadomości w swym programie poczty e-mail, spodziewasz się, że w razie potrzeby je odzyskasz. Lecz jeśli używasz Outlooka 98 lub 97 i jego funkcji Archiwizacji albo Autoarchiwizacji, lepiej sprawdź, czy wciąż istnieją. Microsoft potwierdził, że obie wersje programu mogą utracić wiadomości, jeżeli komputer się zawiesi, ponowni uruchomi, straci zasilanie czy w inny sposób padnie podczas przenoszenia przez Outlooka poczty do pliku archiwum. Firma opublikowała poprawkę arch97ew.exe dla wersji 97 i arch98en.exe dla 98.

Być może słyszałeś o funkcji z Windows 98 i Office'a 97, która pozwala Microsoftowi pobierać dane osobiste użytkownika i numer identyfikacyjny produktu. Firma co prawda zarzeka się, że nic o tym nie wiedziała, a numery ID wykorzystuje tylko do obsługi technicznej klienta, ale lepiej skorzystać z odpowiedniej łaty. Poprawkę do Kreatora Rejestracji Windows 98 znajdziesz na stronie Windows Update (wybierz ją z menu Start albo wejdź na www.windowsupdate.microsoft.com), natomiast łatę do Office'a 97 zainstalujesz z pliku Off97UIP.exe na naszym CD. Może się również przydać narzędzie usuwające numer ID z dokumentów Office'a o nazwie pf_setup.exe.

Użytkowników wersji 95 Office'a i Windows powinny zainteresować poprawki błędu Y2K, które opublikował niedawno Microsoft. Plik O95y2k.exe przeznaczony jest do Office'a, zaś w95yzk.exe do Windows.

Z błędów słynie także Internet Explorer. Wersja 4.0 doczekała się przed wakacjami zestawu Service Pack 2, który poprawia błędy interfejsu oraz zawiera wszystkie dotychczasowe łaty zabezpieczeń. Natomiast dla IE 5.0 jak na razie nie ma SP, lecz kilka poprawek zabezpieczeń, m.in. plik naprawiający trzy dziury zabezpieczeń MSHTML i plik naprawiający jedną DHTML "Edit ControlŇ. Co prawda, wraz z Office 2000 dostarczana jest wersja 5.0a przeglądarki, ale nie usunięto z niej żadnych błędów.

Na koniec informacja dla osób, które używają Adobe Acrobat Readera 4.0 i mają program antywirusowy McAfee VirusScan 4.x. Po pobraniu pliku definicji wirusów 4.0.4017 VirusScan krzyczy, że główny plik Acrobata, ar40.exe, zawiera konia trojańskiego NetBus. NetBus to program do zdalnej kontroli (i szpiegowania) innych systemów, ale można go także użyć jako konia trojańskiego. Hakerzy używali tego programu do kradzieży danych i usuwania plików na odległych pecetach poprzez Internet. Na szczęście alarm okazał się fałszywy. Acrobat jest bez wirusów, a aktualizacja pliku definicji wirusów VirusScana do wersji 4.0.4019 kończy problem.