Byliśmy na wystawie Cosmos Discovery - to już ostatnia szansa!

Muzeum Nowa Praga w Warszawie przez ostatnie miesiące mieściło wystawę Cosmos Discovery. Atrakcje będą dostępne dla zwiedzających tylko do 21 sierpnia. Sprawdziliśmy, czy warto zawitać do hali przy Jagiellońskiej.

Fot. Piotr Opulski/PCWorld.pl

Wystawa skierowana do entuzjastów astronautyki zgromadziła ponad 200 eksponatów pochodzących z USA, Rosji oraz Polski. Zwiedzający są przyjmowani codziennie w godzinach 9:00 do 20:00. Polecamy zwiedzanie tuż po otwarciu, albo około 2 godzin przed zamknięciem. Obiekt muzeum mieści się w dawnej hali marketu budowlanego Brico Depot. Blaszany budynek dość mocno się nagrzewa, czego efektem są problemy z efektywną wymianą powietrza. Bilety normalne dostępne są po 50 zł w tygodniu lub 60 zl w weekend. Równo 10 zł mniej zapłacą studenci (do 26 lat) i seniorzy powyżej 65 roku życia. Bilet dla dziecka do 15 roku życia do koszt 35 zł w tygodniu i 40 zł w weekend. Najmłodsi (do 6 roku życia) wchodzą natomiast za darmo. Dostępne są również bilety rodzinne i przeznaczone dla grup szkolnych.

Kapsuła kosmiczna

Fot. Piotr Opulski/PCWorld.pl

Wystawa została skoncentrowana na historii załogowych lotów kosmicznych. Na ponad 2600 m2 rozplanowano kilka sali tematycznych, wypełnionych eksponatami - od maleńkich kamyków, po kilkumetrowe modele rakiet. Zwiedzanie rozpoczynamy od sali związanej z pierwszymi lotami w przestrzeń kosmiczną - zarówno z udziałem zwierząt jak i ludzi. Kolejno przychodzi nam zwiedzać pomieszczenia skoncentrowane na stacjach kosmicznych, programach Sojuz i Apollo, promach kosmicznych, aż po współczesne programy jak Space X. Ostatnim punktem z eksponatami jest Galeria Hermaszewskiego opracowana wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polską Agencją Kosmiczną POLSA i Muzeum Wojska Polskiego. Zawiera ona zarówno pamiątki samego generała, jak również nieco eksponatów związanych z aktualną aktywnością agencji POLSA w projektach ESA i NASA.

Rakieta kosmiczna

Fot. Piotr Opulski/PCWorld.pl

Co zobaczymy podczas wystawy? Pokaźną kolekcję oryginalnych eksponatów obejmującą: skafandry, elementy wyposażenia astronautów, fragmenty rakiet i statków. Nie brakuje również wiernych replik statków, stacji, łazików i kapsuł. Wszystko to okraszone dużą liczbą angażujących informacji i filmów wyświetlanych na ekranach. Odwiedzającym polecamy skorzystanie z darmowej aplikacji na urządzenia mobilne, pełniącej rolę audio przewodnika. Materiały w niej zawarte znacząco rozszerzają perspektywę zwiedzania - dostarczają ciekawostki sprawiające, że wystawa staje się atrakcją na długie godziny. Zwiedzanie bez przewodnika audio może być trudne i nużące - opisy umieszczone przy eksponatach nie zawsze pozwalają w pełni docenić ich wartość oraz zagłębić się w stojącą za nimi historię.

Łazik kosmiczny

Fot. Piotr Opulski/PCWorld.pl

Największe atrakcje stanowią kokpity promów kosmicznych, szczegółowo odwzorowane kapsuły w skali 1:1 czy imponujące łaziki. Niezwykłym doświadczeniem jest możliwość wejścia do repliki stacji kosmicznej MIR, która została zbudowana w sposób wpływający na pracę błędnika, a tym samym pozwalającą znaleźć się na chwilę w skórze astronauty.

Wnętrze promu kosmicznego

Fot. Piotr Opulski/PCWorld.pl

Wystawie towarzyszy również sala zabaw dla dużych i małych, określana mianem Cosmos Camp. Znajdziemy w niej dodatków płatne atrakcje, przede wszystkim w postaci ruchomych platform VR. Niestety większość aktywności jest tutaj dość luźno powiązana z tematyką wystawy. Wyjątkiem jest trenażer przeciążeniowy pozwalający sprawdzić swoją odporność na przeciążenia i stan nieważkości.

Czy warto?

Objętość wystawy sprawia, że nawet umiarkowani entuzjaści astronautyki nie będą się nudzić. Dwie wersje audio przewodnika sprawiają, że atrakcje będą odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i tych najmłodszych zwiedzających. Najlepszym momentem na odwiedziny będzie środek tygodnia w godzinach porannych lub wieczornych. Wtedy też zapłacimy mniej, ominiemy tłumy i nie doświadczymy problemów z wentylacją.

Łazik Marsjański

Fot. Piotr Opulski/PCWorld.pl

Zamykająca wystawę strefa Cosmos Camp to miejsce przede wszystkim dla najmłodszych - nie należy jej traktować jako elementu wystawy - to raczej mini-wesołe miasteczko będące dodatkową atrakcją. Więcej informacji można znaleźć na stronie wystawy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: