Było Pocket PC, będzie Windows Mobile

Microsoft podjął decyzję o wycofaniu z rynku marki Pocket PC oraz Smartphone. Zastąpi je nazwa Windows Mobile. Powód: produkty są coraz bardziej do siebie podobne.

Pocket PC

Pocket PC

-Stawiamy na Windows Mobile, bowiem urządzenia z kategorii Pocket PC i Smarthphone są coraz bardziej do siebie podobne - powiedział Scott Horn, kierujący działem Mobile and Embedded Devices. Dodał, że 90 procent kodu Smarthphone i Pocket PC jest jednakowe.

Marka Pocket PC pojawiła się w 2000 roku wraz z wejściem Microsoftu na rynek systemów operacyjnych dla urządzeń klasy PDA. Z kolei Smartphone pojawił się w 2002 wraz z pierwszym telefonem komórkowym, który pracował w tym środowisku.

Nazwa Pocket PC przyjęła się i jest szeroko stosowana w branży np. HP w ten sposób nazywa swoje palmtopy z serii iPaq. MS będzie nalegał, aby producenci zrezygnowali jednak z tej nazwy.

Trend integracji palmtopa z telefonem widać wyraźnie. Rynek tradycyjnych PDA - urządzeń które nie mają możliwości wykonywania połączeń głosowych kurczy się. Coraz więcej modeli przystosowanych jest do korzystania z bezprzewodowego internetu, ale to jednak smartphony szturmem zdobywają rynek. Walka na polu systemów operacyjnych toczy się pomiędzy Symbianem, Linuksem i platformą MS.


Zobacz również