Były haker komentuje atak na PlayStation Network

PlayStation Network i inne usługi Sony powoli wracają do życia. Firma musi jednak wyjaśnić, dlaczego i w jaki sposób hakerom udało się dostać do bazy danych.


Włamywacze ukradli z sieci PlayStation Network informacje osobowe i kontaktowe, loginy, hasła i dane kart kredytowych użytkowników. Zagrożonych jest ok. 77 milionów kont.

Polecamy:

Zobacz także:

Przyczyną ataku była przestarzała wersja Wordpressa na blogu PlayStation - uważa Kyle Adams.

Były haker i główny projektant w firmie Mykonos Software, Kyle Adams, rozmawiał z PC Worldem o tym, co pozwoliło cyberprzestępcom na złamanie zabezpieczeń. Jego zdaniem, Sony pozostawiło uchylone drzwi do swojego serwera, ponieważ korzystało z przestarzałych wersji oprogramowania.

Czy atak przebiegał przez PlayStation Blog?

Prawdopodobnie hakerzy uzyskali dostęp do sewera, wykorzystując atak SQL injection. Polega on na wstawieniu specjalnie spreparowanego ciągu znaków w polu formularza aplikacji (na przykład w polu "nazwa użytkownika" na stronie logowania). Wprowadzone w ten sposób dane nie są wykrywane przez aplikację, lecz przesyłane bezpośrednio do bazy danych, co umożliwia atakującemu wysyłanie poleceń do bazy przy wykorzystaniu aplikacji.

Zobacz również:

  • PS5 – gdzie kupić tanio konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [04.08.2023]

Adams uważa, że atakujący mogli przedostać się do serwera poprzez stronę internetową PlayStation Blog, która korzystała z przestarzałej wersji Wordpressa. Wersji, która zawiera znaną lukę w kodzie, pozwalającą na użycie SQL injection.

- Wydaje mi się, że Sony zostało zaatakowane z wykorzystaniem błędu w stronie internetowej, być może na blogu PlayStation, co pozwoliło otworzyć drogę do pozostałych serwerów firmy - mówi nasz rozmówca.

Wiedzieli czego chcą, to nie Anonymous

Ataki tego typu mogą trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy bez zdemaskowania i łączą się zwykle z próbą pozyskania cennych danych. Adams podpowiada, że cyberprzestępcy dobrze wiedzieli, jakich danych szukają, a Sony udostępniało ich w bazie całe mnóstwo.

Nasz rozmówca podkreślił, że nie wierzy, aby grupa Anonymous miała coś wspólnego z atakiem. Anonimowi nigdy wcześniej nie włamywali się w celu uzyskania danych osobowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: