Były inżynier Intela oskarżony o kradzież informacji

Były inżynier Intela został oskarżony o kradzież poufnych informacji pochodzących ze swojej firmy i przekazanie ich rywalowi, firmie AMD, dla której potajemnie pracował. Sąd w Bostonie postawił mu już zarzuty.

Biswamohan Pani, bo o nim mowa, zaczął pracę w Intelu w roku 2003 w laboratorium zajmującym się badaniem i rozwojem produktów. Jednym z projektów, nad którym pracował, był projekt procesora Itanium. Pod pozorem urlopu, przekazał on AMD ściśle tajne informacje pochodzące z zaszyfrowanego systemu wewnętrznego Intela. Część z tych dokumentów miała rzekomo zawierać informacje na temat budowy najnowszych chipów.

Rzecznik prasowy AMD, w mailu przesłanym do mediów oświadczył, że jego firma nie zatrudnia już Paniego, oraz że jest gotowa do pełnej współpracy z organami ścigania w tej sprawie. Przedstawiciel Intela oświadczył, że dla dobra śledztwa jego firma nie może udzielić żadnych szczegółowych informacji. Dodał również, że Intel zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i że również jest w pełni otwarty na współpracę z odpowiednimi służbami. W tym celu poprosił również Departament Sprawiedliwości oraz FBI o wszczęcie śledztwa w tej sprawie.

Cała sprawa została wykryta przez przypadek, gdy jeden z pracowników Intela usłyszał plotki, jakoby Biswamohan Pani miał pracować dla AMD w tym samym czasie, kiedy pracował jeszcze dla Intela. Wgląd w logi zaszyfrowanego systemu, zawierające daty logowania Paniego, potwierdziły przypuszczenia.


Zobacz również