Bzdury, w które wszyscy wierzymy - przegląd mitów IT

Nie korzystaj z iPoda w czasie burzy, bo uderzy w ciebie piorun; Irak kupił 4 tys. konsoli PlayStation 2 i wykorzystał je do tworzenia broni masowej zagłady; Microsoft zamierzał wprowadzić na rynek internetowy kibelek; 1.01.2000 nastąpić miała gigantyczna awaria komputerów... Znacie te historie? Z pewnością. A wiecie jaka jest ich wspólna cecha? Wszystkie są bzdurami - to komputerowe wersje typowych miejskich mitów, czyli nieprawdziwych opowieści, powtarzanych tak długo, aż wiele osób zaczyna w nie wierzyć. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić - przedstawimy kilka z nich i wytłumaczymy, dlaczego nie są one prawdziwe.

Na początek całkiem świeża historia - zaledwie sprzed kilku miesięcy. Latem 2007 w mediach pojawiła się elektryzująca (nomen omen) wiadomość o tym, że...

iPody przyciągają błyskawice!

Cóż, w tym przypadku trochę trudno winić media - źródłem owej sensacyjnej informacji był bowiem szacowny periodyk The New England Journal of Medicine. Opublikowano w nim artykuł opisujący kilka przypadków uderzenia pioruna w ludzi korzystających z przenośnych odtwarzaczy audio (w tekście mowa była o iPodzie - warto jednak pamiętać, że to słowo stało się w USA synonimem każdego odtwarzacza MP3). Ofiary owych nieszczęśliwych wypadków miały podobne obrażenia - oprócz ogólnych poparzeń odnotowano m.in. uszkodzenia bębenków w uszach oraz częściową utratę słuchu. To pozwoliło autorowi artykułu wysnuć wniosek, że błyskawica przyciągnięta została przez odtwarzacz MP3, zaś opisane powyżej uszkodzenia powstały na skutek przepłynięcia prądu przez kabel słuchawkowy.

Bzdury, w które wszyscy wierzymy - przegląd mitów IT

iPod - elektryzujący odtwarzacz?

Dalsze badania wykazały jednak, że lekarz przeprowadzający analizy błędnie zinterpretował obrażenia. W kolejnym numerze The New England Journal of Medicine opublikowane zostało sprostowanie, w którym autor tekstu wyjaśniał, że uszkodzenia błony bębenkowej oraz utrata słuchu są typowymi skutkami uderzenia pioruna i że nie ma żadnych dowodów, na to, iż odtwarzacz MP3 mógł mieć jakikolwiek związek z uderzeniem błyskawicy.