CAS wynalazło system (niemal) perfekcyjnego rozpoznawania twarzy

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk (CAS) wynaleźli aplikację rozpoznającą niemal perfekcyjnie twarze na zdjęciach w sieci. Do pełnej perfekcji brak zaledwie 0,2 procenta.

Zhou Xi, pełniący rolę dyrektora instytutu w Chongging, oświadczył, że skuteczność rozpoznawania twarzy wynosi 99,8%. Poprzednie najlepsze narzędzie do tego typu - stworzone przez Carnegie Mellon - wykazywało się skutecznością 97,6%. Specjalny algorytm CAS potrafi rozpoznać to samo oblicze z dziewięćdziesięciu jeden różnych ujęć. Dodatkowo posiada on funkcje heurystyczne, co pozwala mu na wyłapywanie zmian w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Zhou pochwalił się od razu posiadaniem bazy 50 milionów zdjęć Azjatów, która powstała przy współpracy CAS z Uniwersytetem Illinois oraz Uniwersytetem Narodowym Singapuru.

Aplikacja do rozpoznawania twarzy, opierająca się na wynalezionym algorytmie, będzie mieć zastosowanie m.in. przy kontrolach granicznych oraz posłuży policji. Jednak CAS nie wykonało jej wyłącznie po to, aby pomóc władzom, a wręcz przeciwnie - ma to być przede wszystkim produkt komercyjny, który będą mogły nabywać zarówno firmy, jak też i osoby prywatne. Co warte uwagi, system ten mógłby działać podobnie jak karty kredytowe - terminal rozpoznaje twarz i pobiera z konta klienta odpowiednią kwotę za zakupy. Do końca roku potrwają testy takiego rozwiązania, zaś aplikacja będzie do nabycia na początku 2015 roku.