CBŚ ściga rosyjską cybermafię, która okradała Polaków

Dziennik opublikował artykuł, w którym ujawnia poważną sprawę okradania użytkowników kont internetowych przez rosyjską cybermafię. Wiadomo, że ofiarą przestępców padło tysiące Polaków, ale również Brytyjczyków, Niemców czy Amerykanów.

Centralne Biuro Śledcze we współpracy z amerykańską Secret Service prowadzi bardzo trudne śledztwo w sprawie międzynarodowej grupy, która specjalizuje się w okradaniu użytkowników kont internetowych. Z dotychczasowego, ponad dwuletniego postępowania, wynika, że trzon organizacji znajduje się za wschodnią granicą.

Dziennik dowiedział od CBŚ w jaki sposób działał mechanizm grupy. Jak na razie wiadomo, że przestępcy znajdywali osoby, które godziły się na założenie konta internetowego i dokonywanie na nim transakcji brudnych pieniędzy (tzw. "słupy"). W zamian otrzymywali oni swój procent od dokonanych przelewów. To właśnie tę grupę osób zatrzymała póki co policja. Wiadomo, że były to osoby wcześniej niepowiązane z podobną działalnością (m.in. studenci, bezrobotni).

Sam sposób okradania kont internetowych był zupełnie standardowy - przestępcy wysyłali do użytkowników fałszywe stronę internetowe i w ten sposób wyłudzali od nich potrzebne dane. Następnie przelewali z konta odpowiednią sumę.

Wiadomo, że wśród poszkodowanych są zarówno Polacy, jak i Brytyjczycy, Niemcy, Amerykanie czy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Niestety, policja nie jest jeszcze w stanie dotrzeć do organizatorów znajdujących się za wschodnią granicą. Rosyjskie służby nie chcą współpracować w tej sprawie.

Źródło: Dziennik.pl