CD Projekt RED ofiarą cyberataku! Hakerzy żądają okupu

CD Projekt padł ofiarą poważnego cyberataku. Z serwerów polskiego studia wykradziono m.in. kod źródłowy gier Cyberpunk 2077 i Wiedźmin 3: Dziki Gon.

CD Projekt RED opublikowało komunikat na swoim oficjalnym koncie na Twiterze, z którego wynika, że firma została ofiarą potężnego cyberataku. Sprawcom udało się pokonać zabezpieczenia i uzyskać dostęp do wewnętrznej sieci studia. Hakerzy nie tylko wykradli liczne dane należące do producenta, ale również zaszyfrowali cześć serwerów firmy.

Przestępcy byli na tyle dumni z siebie, że nawet zostawili CD Projekt RED notatkę. Hakerzy przyznają, że wykradli kody źródłowe gier: Cyberpunk 2077, Wiedźmin 3: Dziki Gon, Gwint, a także "nieopublikowanej wersji Wiedźmina 3". Jak możemy przeczytać dalej w wiadomości, skradzione zostały również: dokumenty związane z klientami, administracją, działem prawnym, HR-em, inwestorami i wieloma innymi działami. Hakerzy zagrozili, że jeśli włodarze CD Projekt RED się z nimi nie skontaktują i spełnią ich żądań, to wszystkie wykradzione dane zostaną upublicznione.

Notatka pozostawiona przez hakerów na serwerach CD Projekt RED

Notatka pozostawiona przez hakerów na serwerach CD Projekt RED

CD Projekt RED w swoim komunikacie ujawniło, że sieć IT firmy jest już zabezpieczona i cały czas trwają prace nad przywracaniem danych. Dodatkowo, polski producent poinformował, że nie ma zamiaru negocjować z przestępcami i już zgłosił sprawę do odpowiednich organów ścigania.

Polskie studio zapewnia, że zrobi wszytko, aby dokładnie zbadać sprawę. Z dotychczasowych informacji wynika, iż hakerzy nie wykradli żadnych danych osobowych graczy.

CD projekt red

Oficjalny komunikat CD Projekt RED

CD Projekt RED nie ma ostatnio lekko. Polski producent w zaledwie kilka miesięcy roztrwonił zaufanie wśród graczy jakie budował przez lata marką Wiedźmin. Choć Cyberpunk 2077 sprzedał się znakomicie, to ciężko mówić o pełnym sukcesie polskiego studia. Możliwe, że dzisiejszy atak, przynajmniej po części, spowodowany jest właśnie ostatnimi wydarzeniami.

Zobacz również: PS5 – gdzie i kiedy będzie można kupić konsolę? Kompletna lista sklepów