CD Projekt: wydawcy boją się przystąpienia do projektu GOG

Zdaniem szefa CD Projektu, Michała Kicińskiego, najlepszym sposobem na walkę z piractwem jest oferowanie produktów bardzo dobrej jakości za stosunkowo niską cenę. Wydawcy gier boją się jednak udostępniania swoich dzieł bez cyfrowego zarządzania prawami autorskimi (DRM).

Podstawowym założeniem GOG jest to, że oferowane tam produkty pozbawione mają być cyfrowego zarządzenia prawami autorskimi (DRM). Zdaniem Michała Kicińskiego z CD Projektu jest to główne źródło obaw producentów jakie pojawiają się przed przystąpieniem do projektu GOG.

"Staramy się ich przekonać, ale nie jest to takie łatwe. Nieobecność DRM jest tym, co przeraża ich najbardziej. Naszym zdaniem, gry które chcemy umieścić w naszym serwisie i tak obecne są w sieci. Można je pobrać nielegalnie. Lepszym rozwiązaniem jest więc udostępnienie ich za naprawdę niewielką opłatą."

Zobacz również:

  • Steam przeszedl lifting. Oto, co się zmieniło
Czym jest projekt GOG?

GOG.com będzie rozbudowaną platformą, która zaoferuje prawdziwe klasyczne hit sprzed lat. Wiadomo, że gry będą dostępne w dwóch cenach - 5.99 lub 9.99 dolarów. Tytuły zostaną też w pełni dostosowane do zabawy na systemach Windows Vista i Windows XP. Co ciekawe, gry nie będą mieć żadnych ograniczeń chroniących przed kopiowaniem. Efektem takiego zabiegu ma być możliwość wielokrotnego ściągania i instalowania gier na kilku komputerach.

Pomysłodawcy zapowiadają, że GOG.com będzie nie tylko sklepem, ale również portalem społecznościowym, w którym fani starszych produkcji będą mogli wymieniać się swoimi doświadczeniami i opiniami związanymi z konkretnymi tytułami. W portalu znajdą się również profesjonalne recenzje gier oraz inne artykuły z nimi związane.

Obecnie trwają beta testy serwisu, które rozpoczęły się 11 września tego roku.

Jako przykład szef CD Projektu podaje przypadki Amazon.com oraz iTunes. Serwisy te powoli wycofują się ze sprzedawania plików muzycznych chronionych przez DMR. Zdaniem Kicińskiego, cyfrowe zarządzanie prawami autorskimi czyni życie użytkowników zbyt skomplikowanym. Klienci szukają więc innych, często mniej legalnych, sposobów na zdobycie pożądanych produktów.

Szef CD projektu twierdzi również, że problem piractwa zawsze był większy w Polsce niż w krajach zachodnich. Dzięki temu, specjaliści w naszym kraju potrafią lepiej z nim walczyć. Jego zdaniem GOG jest doskonałym sposobem na pokonanie piractwa. Oferowane tam produkty będą bowiem na tyle tanie, że nie będzie się opłacać ich kradzież.

Zobacz także:

Piraci mówią dlaczego kradną gry komputerowe

Linkowanie do P2P legalne w Hiszpanii


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: