CD Projekt złożył dwa pozwy przeciwko Empikowi. Żąda ponad 10 mln zł

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęły dwa pozwy CD Project skierowane przeciwko Empikowi, który podobno miał wykorzystywać swoją dominującą pozycję na rynku.

Serwis Biztok.pl poinformował, że CD Projekt złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie dwa pozwy przeciwko Empikowi. W jednym domaga się uregulowania niezapłaconych faktur (ponad 1,3 mln złotych), natomiast w przypadku drugiego sprawa wygląda znacznie bardziej interesująco. Dotyczy bowiem opłat, których podobno Empik miał się domagać za sprzedaż produktów CD Project w swoich salonach. Mamy więc tutaj do czynienia z wykorzystywaniem monopolistycznej pozycji. Twórca Wiedźmina żąda zwrotu ponad 9 milionów złotych.

Empik i jego zapędy monopolistyczne

Niestety strony sporu odmówiły komentarza w tej sprawie. Warto jednak przy tej okazji przypomnieć, że Empik już wcześniej oskarżany był o praktyki monopolistyczne. W 2009 roku do UOKiK wpłynęła bowiem skarga Instytutu Książki, który zarzucał Empikowi, że nadużywa pozycji dominującej na rynku dystrybucji książki oraz zawiera antykonkurencyjnego porozumienia z dostawcami. Co prawda Urząd uznał tę skargę za bezzasadną, lecz dwa lata później nie dopuścił jednak do przejęcia przez Empik spółki Merlin twierdząc, że transakcja ta może doprowadzić do ograniczenia konkurencji.

Zobacz również:

  • Allegro na giełdzie - czy przebije CD Project?
  • Gdzie kupić zeszyty Ekipy. Sprawdzamy oferty sklepów [13.09.2021]
  • Cyberpunk 2077 z kolejnymi problemami. CD Projekt pod lupą UOKiK

Źródło informacji: Biztok.pl