CD-RW podbija rynek

Gwałtownie zwiększa się sprzedaż urządzeń do nagrywania płyt CD. Wielu producentów oferuje napędy CD-RW jako standard w niektórych modelach desktopów, a nawet w notebookach.

"W kwietniu tego roku tylko 1,7% sprzedanych w USA zestawów komputerowych było wyposażonych w nagrywarkę CD. Październik przyniósł wzrost tej wartości do 19%. Sądzę, że niebawem jedna trzecia oferowanych na rynku pecetów może być zaopatrzona w napęd CD-RW" - twierdzi Stephen Baker, analityk z PC Data.

Niektóre firmy produkujące komputery już uzyskały, a nawet przekroczyły ten pułap. Około 40% zestawów HP Pavilion sprzedanych w ostatnim okresie miało napęd CD-RW. Sukces tej linii komputerów znacznie poprawił pozycję Hewlett-Packarda na rynku konsumenckim. Nie wszyscy producenci spotykają się z tak dużym popytem na nagrywarki. Znana amerykańska firma Geteway twierdzi, iż tylko 15% jej klientów wyraża chęć zakupu tych urządzeń wraz z zestawem komputerowym.

Do popularności napędów CD-RW przyczynił się także znaczny spadek cen nośników. Płyty do nagrywarek w ostatnim czasie stały się znacznie tańsze niż np. dyskietki ZIP czy SuperDisc. Firma Philips - jeden z głównych dostawców urządzeń RW - oświadczyła, że miesięcznie dostarcza na rynek ponad milion napędów CD-RW.

Więcej informacji: www.news.com