CD do lamusa

International Data Corporation, przewiduje, że w niedługim czasie z rynku znikną tradycyjne napędy CD, a zastąpią je nagrywalne urządzenia DVD.

Wygląda na to, że napędy DVD stosowane w zestawach kina domowego od pewnego czasu wypierają z rynku wysłużone magnetowidy. Jednocześnie w dużym tempie rośnie popularność urządzeń umożliwiających nagrywanie płyt CD, które są chętniej kupowane niż zwykłe napędy CD i stają się już prawie standardowym wyposażeniem nowoczesnego peceta.

Technologie DVD są jednak wciąż mniej popularne niż CD. Według najnowszych badań IDC, tegoroczne obroty producentów napędów DVD wyniosą około 2 miliardów USD, natomiast urządzeń CD-ROM - ponad około 3 miliardów USD. Ale już w roku 2004 proporcja się odwróci - łączna wartość sprzedaży DVD-ROM wyniesie blisko 4 miliardy dolarów, natomiast obroty na rynku napędów CD-ROM osiągną jedynie 400 milionów USD.

Przyczyną wzrostu popularności DVD stanie się bez wątpienia upowszechnienie zapisywalnej technologii DVD-RW. Według prognoz IDC, w najbliższych miesiącach nagrywalne DVD nie będzie w stanie zagrozić rynkowej pozycji napędów CD-RW ze względu na wyższą cenę i urządzeń, i nośników. Ostatnie oświadczenie firmy Sony o wprowadzeniu dysków wielokrotnego zapisu mających pojemność 1,3 GB dodatkowo ugruntowało pozycję technologii CD-RW.

Firmy Toshiba, Hitachi i Panasonic, przy współpracy z Apple, IBM, Compaq i Dell rozpoczną wkrótce promocję urządzeń "DVD Multi", które będą w stanie odczytywać pliki zapisane w formatach: CD, CD-R, CD-RW, DVD-Video, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW i DVD-Audio, a zapisywać dane w formatach DVD-RAM, DVD-R i DVD-RW.


Zobacz również