CD i DVD będą oznaczane?

Do amerykańskiego Kongresu wpłynął projekt ustawy zwanej "Digital Consumer Right to Know Act". Ma ona zobowiązać producentów mediów elektronicznych do umieszczania na każdym zabezpieczonym przed kopiowaniem produkcie oznaczenia, informującego o sposobie jego zabezpieczenia.

"Próbując zabezpieczyć się przed nielegalnym kopiowaniem elektronicznych nośników, producenci wprowadzają coraz to nowe ich zabezpieczenia, które w równym stopniu ograniczają możliwości ich nielegalnego kopiowania, jak też niektóre legalne sposoby ich użytkowania" - tłumaczy autor projektu, kongresman Wyden. "Mój projekt ustawy zakłada, że jeśli produkt został zabezpieczony w sposób ograniczający legalne sposoby jego wykorzystania, to konsumenci mają prawo o tym wiedzieć zanim zdecydują się na zakup" dodaje Wyden.

Zgodnie z projektem ustawy, Federalna Komisja Handlu będzie miała rok na wypracowanie stosownych regulacji, które będą dotyczyły chronionych programów komputerowych, filmów DVD i muzycznych płyt CD.

Ustawa nie ograniczy producentów co do sposobu i jakości zabezpieczeń swoich produktów - będzie jednak wymagać, aby każdy z nich był czytelnie oznaczony.


Zobacz również