CD wielkości monety

Philips zaprezentował prototyp płyty CD o średnicy 1,2 cala oraz stosownego napędu, które mają znaleźć zastosowanie w telefonach komórkowych oraz komputerach naręcznych. Zastosowanie w napędach niebieskiego lasera pozwala na zapisanie na płycie do 1 GB danych.

Philips zaprezentował prototyp płyty CD o średnicy 1,2 cala oraz stosownego napędu, które mają znaleźć zastosowanie w telefonach komórkowych oraz komputerach naręcznych. Według przedstawicieli firmy, zastosowanie w napędach niebieskiego lasera umożliwia zapisanie na płycie do 1 GB danych (niebieski laser ma mniejszą długość fali niż "standardowy" - czerwony, co pozwala na "gęstsze" zapisanie danych na nośniku).

Pokazany przez holenderski koncern napęd mierzy 5,7 x 3,5 x 0,7 cm. Zdaniem przedstawicieli firmy, ich rozwiązanie będzie znacznie tańsze niż stosowane obecnie w urządzeniach przenośnych karty pamięci flash – jego wadą jest jednak znacznie większy pobór energii (niezbędnej do wprawienia płyty w ruch wirowy).

Według Koena Joosse'a, rzecznika Philipsa, prace nad miniaturowymi napędami będą kontynuowane. Nie wiadomo na razie, kiedy rozwiązanie to trafi na rynek.