CD zabezpieczone przed odtwarzaniem?

Francuskie władze prowadzą dochodzenie przeciwko wytwórni muzycznej EMI, dotyczące zaimplementowanej w nośnikach CD technologii zapobiegającej ich kopiowaniu. Okazała się ona na tyle skuteczna, że część klientów ma problemy z odtwarzaniem zakupionych płyt.

Wytwórnie muzyczne chcą za wszelką cenę uniemożliwić swoim klientom kopiowanie muzycznych płyt CD i konwertowanie ich przykładowo na niezabezpieczony format MP3, tłumacząc to obawą przed nieautoryzowaną dystrybucją w sieciach P2P. Narastają również obawy o zachowanie prawa do wykonywania kopii płyt CD na indywidualne potrzeby, co jest dozwolone w niektórych krajach (między innymi we Francji). Dodatkowo pojawiają się coraz częstsze sygnały o problemach z odtwarzaniem zbyt 'mocno' zabezpieczonych płyt.

Pierwsze poważne sygnały napłynęły we wrześniu 2003 roku od grupy konsumentów, którzy dokonali zakupów u jednego z dystrybutorów muzyki EMI we Francji - sieci sklepów muzycznych Fnac. Wskazywały one na liczne przypadki braku możliwości odtworzenia zakupionych nagrań w domowych zestawach audio, odtwarzaczach samochodowych, a także napędach komputerowych. Fnac zgodził się zrekompensować swoim klientom poniesione koszty. Francuski oddział EMI tłumaczy, iż chodzi o nośniki CD, które sprzedawane były w latach 2002 - 2003: zastosowano w nich poprzednią wersję zabezpieczenia, które obecnie zostało zmodyfikowane i nie powinno już sprawiać żadnych problemów.