CDBurnerXP Pro - alternatywa dla Nero?

Wśród najbardziej znanych aplikacji służących do nagrywania i kopiowania płyt CD/DVD bez wątpienia należy wymienić Nero Burning ROM czy CloneCD. Jednak ich dominacji wkrótce może zagrozić CDBurnerXP Pro, którego najnowsza wersja wzbogacona została o wiele nowych, wygodnych funkcji i rozwiązań. Ma on jeszcze jedną cechę, której nie posiadają utytułowani konkurenci - jest całkowicie darmowy.

CDBurnerXP Pro - alternatywa dla Nero?

Ikona CDBurnerXP

Program CDBurner XP Pro po raz pierwszy został udostępniony przez Stefana Haglunda 18 lutego 2003 roku. Od tamtego czasu aplikacja zyskała grono wiernych użytkowników, dzięki którym dynamicznie się rozwija i zyskuje nowych zwolenników. Najnowsze wydanie programu, oznaczone numerem 3.0.109, łączy w sobie kilka różnych funkcji - aplikacja umożliwia bowiem nie tylko nagrywanie płyt CD i DVD z danymi, ale także wypalanie płyt Audio CD oraz rippowanie płytek z muzyką. Nagrane krążki są zgodne z ISO9660 oraz Joliet, a przy ich tworzeniu wykorzystywana jest technologia BURN-PROOF zapobiegająca przepełnianiu bufora nagrywarki. Obsługa programu jest stosunkowo prosta - wystarczy go uruchomić, następnie wybrać jedną z trzech wyżej wymienionych czynności. Dla każdej z nich opracowano osobne okienko, w którym bardzo łatwo się poruszać.

CDBurnerXP Pro - alternatywa dla Nero?

Zrzut ekranu CDBurnerXP Pro

W module nagrywania płyt z danymi mamy listę katalogów na poszczególnych dyskach oraz pole, na które można przeciągać pliki (technologia drag - and - drop) mające znaleźć się na płytce. Następnie tak stworzoną kompilację można od razu nagrać na płytce (bez konieczności tworzenia obrazu na dysku) bądź też zapisać w formacie ISO (obraz płyty). Obsługiwane są zarówno obrazy ISO CD jak i ISO DVD.

Okno nagrywania płyt Audio CD umożliwia stworzenie z plików MP3, OGG, WMA (i innych) płyty Audio CD, którą można odtworzyć w większości odtwarzaczy płyt CD (stacjonarnych, samochodowych, przenośnych). Wystarczy odnaleźć odpowiednie pliki, następnie przeciągnąć go na pole z zawartością nowej płyty i wypalić. CDBurnerXP zawiera także wbudowany odtwarzacz, który pozwoli odtworzyć pliki multimedialne zanim zostaną przeniesione na płytkę.

CDBurnerXP Pro - alternatywa dla Nero?

Zrzut ekranu CDBurnerXP Pro

Ripper CD to proste narzędzie pozwalające zapisać ścieżki płyty audio jako pliki MP3, WAV, OGG oraz WMA. Program automatycznie wyszukuje w internetowej bazie danych informacje o każdej z piosenek, a następnie jeżeli użytkownik wyrazi takie życzenie, zapisuje je jako tagi informacyjne w pliku. Aplikacja dodatkowo umożliwia automatyczne nazywanie plików oraz dopasowanie parametrów plików wyjściowych (np. jakości, poprzez wybór bitrate).

Garść nowości

W wydaniu 3.0.109 wprowadzono kilka nowych rozwiązań, ułatwiających pracę z programem. Przede wszystkim poprawiono detekcję nagrywarek oraz wbudowano funkcję weryfikacji już wypalonych płyt CD/DVD. Od tej wersji z programu mogą bez problemu korzystać osoby nie posiadające uprawnień administratora w systemach Windows NT/2000/XP - nagrywanie płyt będzie odbywało się bez przeszkód. Dość istotnych zmian doczekał się także interfejs aplikacji - poprawiono rozmieszczenie poszczególnych opcji oraz dodano wsparcie dla wielu użytkowników. Istotnie rozszerzono funkcjonalność programu - pojawiła się możliwość tworzenia płyt bootowalnych (także wirtualnych dyskietek) oraz modyfikacji zawartości już nagranych płytek (usuwanie, zmiana nazwy, dodawanie nowych plików). Wprowadzono także drop box (małe, pływające pudełeczko na pulpicie, na którego obszar można przeciągać pliki przeznaczone do nagrania) i możliwość konwertowania obrazów płyt BIN i NRG na format ISO. Licznych zmian i usprawnień doczekał się ripper CD (np. dodano możliwość pobrania informacji o płycie przed jej skopiowaniem oraz poprawiono edytor tagów MP3). Rewolucja nastąpiła również w module nagrywania płyt Audio CD - obok trybu nagrywania Track-at-once (TAO) pojawiły się Disc-at-once (DAO) oraz Session-at-once (SAO). Bardzo wygodnymi rozwiązaniami są: możliwość dodania do kompilacji ścieżek z innej płyty Audio CD bez konieczności jej rippowania, obsługa playlist M3U przy tworzeniu płyt oraz pełna obsługa technologii 'przeciągnij i upuść' (drag and drop) dostępna dla wbudowanego odtwarzacza audio.

Alternatywa dla Nero?

CDBurnerXP Pro - alternatywa dla Nero?

Zrzut ekranu CDBurnerXP Pro

Trzeba przyznać, iż w nowym wydaniu CDBurnerXP Pro znacznie rozszerzono możliwości tego programu. Wersja 3.0.109 idealnie nadaje się dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników, bowiem nie jest przeładowana dodatkowymi, bardzo często zbędnymi opcjami i ustawieniami. W tym segmencie rynku CDBurnerXP Pro zdecydowanie wygrywa z Nero Burning ROM. Jednak zaawansowani i bardziej wymagający użytkownicy niestety będą musieli od czasu do czasu sięgać do innych programów, bowiem na próżno szukać w CDBurnerXP Pro zaawansowanej obsługi systemu zapisu UDF czy możliwości nagrywania w pełni funkcjonalnych płyt VCD/SVCD i DVD, tak, aby można było je odtwarzać w stacjonarnych czytnikach DVD. Brakuje także tak elementarnej funkcji, jak bezpośrednie kopiowanie płyt ("klonowanie") - nadal trzeba to robić tworząc obraz płyty, który następnie nagrywa się na CD/DVD. Wśród niedogodności występujących w programie należy wymienić także brak polskiej wersji językowej.

Program CDBurnerXP 3.0.109 można pobrać z naszego serwisu FTP.

Więcej informacji o programie można uzyskać na stronie producenta.