CEATEC 2008: futurystyczny komunikator Konica Minolta

W trakcie targów CEATEC 2008, jakie trwają właśnie w Japonii, Konica Minolta zaprezentowała prototypowy model przenośnego komunikatora rodem z filmów science-fiction.

Komunikator może przesyłać dźwięk i obraz bezprzewodowo (za pośrednictwem sieci Wi-Fi). Wyglądem przypomina nieco okulary, z kilkoma istotnymi różnicami. Panel przed prawym okiem użytkownika (na zdjęciu - Ichiro Kasai, jeden z menedżerów w Konice) to przezroczysty wyświetlacz, na którym - w polu widzenia noszącego komunikator - wyświetlone zostaje przekazywane do zestawu wideo. Nieco powyżej znajduje się kamera wideo, która rejestruje obraz tego, na co akurat patrzy użytkownik. Komunikację audio zapewnia mikrofon i słuchawka.

Funkcję nadawczo-odbiorczą pełni małe pudełko, które można np. nosić w kieszeni ubrania. Wykorzystuje ono protokół Wi-Fi 802.11 w standardzie a/b/g. Do przekazu danych w sieci urządzenie korzysta z protokołu inicjowania sesji SIP; wideo kodowane jest w formacie MPEG4, a audio - G.711.

Zdaniem producenta urządzenie może znaleźć zastosowanie w edukacji i posłużyć jako sposób przeprowadzania szkoleń.

Godne uwagi, że prace nad urządzeniem trwają już od siedmiu lat. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy prezentowany prototyp wejdzie do masowej produkcji.


Zobacz również