CEATEC 2008: trójwymiarowe OLED-y dla komórek w 2009 r.

Japońska firma KKDI zaprezentowała w trakcie odbywających się w Japonii targów CEATEC 2008 dwa prototypowe 3-calowe wyświetlacze OLED. Jeden z nich potrafi wyświetlić trójwymiarowy obraz, który możemy obserwować bez korzystania ze specjalnych okularów.

Nowe wyświetlacze (pochodzą one z linii produkcyjnych Samsunga) przeznaczone są na rynek telefonów komórkowych, które dzięki nim mają znacząco poprawić jakość wyświetlanego obrazu. Zostały one zbudowane w oparciu o technologię OLED (Organic Light Emitting Diode), która - warto przypomnieć - bazuje na zjawisku zwanym elektroluminescencją (polega ono na tym, że pewne cząstki organiczne emitują światło, gdy płynie przez nie prąd).

Pierwszy z paneli oferuje 3,1-calową przekątną i może się pochwalić rozdzielczością 800 x 480 pikseli, dzięki czemu z powodzeniem może wyświetlać materiał w jakości DVD. Z kolei druga z nowości (również 3,1-calowa i cechująca się taką samą rozdzielczością) przekształca w czasie rzeczywistym obraz 2D w obraz trójwymiarowy, który możemy obserwować bez potrzeby korzystania z niewygodnych okularów. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu efektu zwanego "parallax barrier effect", który dzięki specjalnemu filtrowi dzieli obraz na części widoczne przez lewe oko i części widoczne przez oko prawe.

Produkcja trójwymiarowego ekranu powinna się rozpocząć w przyszłym roku.


Zobacz również