CEATEC: Toshiba Cell Regza - telewizor z układem Cell

Toshiba zaprezentowała oficjalnie telewizor Cell Regza 55X1, odbiornik z procesorem multimedialnym Cell.

Zgodnie z wrześniowymi zapowiedziami, kiedy to producent obiecał przekazać szczegóły techniczne telewizora Cell Regza, prezentacja sprzętu odbyła się w poniedziałek, 5 października, w przeddzień otwarcia targów CEATEC.

Cell Regza 55X1 to efekt czterech lat prac inżynierów Toshiby. Odbiornik wyposażony jest w układ Cell (będący wynikiem kooperacji Toshiby z Sony i IBM) - ten sam, który trafił do konsoli do gier Sony PlayStation 3, a złożony z rdzenia PowerPC wspomaganego ośmioma koprocesorami.

Cell Regza 55X1 wyposażony jest w podświetlany diodami LED ekran o przekątnej 55 cali. Co więcej, ekran podzielony jest na 512 fragmentów, z których każdy podświetlany jest niezależnie od pozostałych. Urządzenie charakteryzuje się dynamicznym kontrastem 5000000:1, odświeżaniem 240 Hz, a maksymalna wartość jasności wynosi 1250 cd/m2. Tuż pod wyświetlaczem umieszczona jest belka z siedmioma głośnikami.

Telewizor wyposażony został w możliwość jednoczesnego nagrywania do ośmiu kanałów telewizyjnych HD. Współpracuje z dyskiem twardym o pojemności 3 terabajtów. Przy symultanicznym nagrywaniu ośmiu kanałów używane są 2/3 tej pojemności, wystarczające na zmagazynowanie do 26 godzin materiału.

Procesor Cell i pamięć masowa mieszczą się w dołączonym do telewizora pudełku, przypominającym wyglądem i rozmiarami stacjonarny odtwarzacz Blu-ray.

Jednym z poważniejszych problemów przy projektowaniu towarzyszącej telewizorowi skrzynki z procesorem było wyciszenie układu, aby w ogóle nadawał się do użycia w roli elementu kina domowego. Jeszcze bardziej istotna była kwestia odprowadzenia ciepła wydzielanego przez układ Cell. Optymalne rozmieszczenie komponentów wewnątrz obudowy pudła - w tym radiatora procesora i wiatraczków chłodzących - uzyskano po przeprowadzeniu licznych symulacji. Producent przekonuje, że ilość wydzielanego ciepła jest mniejsza niż w typowym komputerze z procesorem x86 - żadnych danych liczbowych jednak nie podaje.

Aby obniżyć poziom hałasu generowanego przez układy chłodzące firma zdecydowała się na użycie wiatraczków o większych skrzydłach, przez co mogą one obracać się wolniej, ale wciąż skutecznie spełniać swoją funkcję.

Kosztowna przyjemność

Cell Regza 55X1 może wyświetlać jednocześnie osiem odrębnych programów. Cyfra 8 nie jest tu przypadkowa, odpowiada bowiem liczbie naziemnych stacji telewizyjnych dostępnych widzom w japońskich miastach.

Urządzenie nie należy jednak do najtańszych. Gdy w grudniu br. trafi do sprzedaży w Japonii, jego cena ma wynieść ok. 1 mln. jenów, co w przeliczeniu daje niemal 11,2 tys. dolarów. W europejskich salonach ze sprzętem elektronicznym Cell Regza 55X1 ma pojawić się w 2010 r.

Producent ma w zanadrzu dalsze pomysły na rozwój linii Cell Regza. Jednym z nich jest model telewizora wyświetlającego obraz 3D w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Toshiba pracuje też nad wersjami odbiornika z ekranami 46 i 37 cali.

Zobacz wideoprezentację telewizora Toshiba Cell regza 55X1:

Aktualizacja: 06 października 2009 14:05

Do artykułu dodaliśmy film prezentujący telewizor Toshiba Cell regza 55X1.