CEATEC: gałka oczna steruje odtwarzaczem MP3

Badacze z NTT DoCoMo znaleźli sposób, by zmusić gałki oczne do sterowania odtwarzaczem muzyki. Urządzenie, które to umożliwia, zaprezentowano na odbywających się właśnie japońskich targach elektroniki CEATEC.

Prototypowe słuchawki douszne, opracowane w laboratoriach DoCoMo, umożliwiają wykrycie i zmierzenie zmian w przepływie prądu w ciele ludzkim wywołanych ruchami gałek ocznych. Zjawisko to wykorzystano do sterowania odtwarzaniem muzyki w przenośnym odtwarzaczu.

"Specjalne elektrody znajdujące się w słuchawkach mierzą zmiany w przepływie prądu w ciele ludzkim, które są spowodowane ruchami gałek ocznych" - powiedział Masaaki Fukumoto, inżynier we Frontier Technology Group z DoCoMo.

Na podstawie pomiarów można określić, jakiego rodzaju ruchy wykonały gałki oczne. Kontrolowanie odtwarzaczem odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych ruchów gałek np. szybkiego dwukrotnego skierowania wzroku w prawo. Dzięki temu można odróżnić je od naturalnych ruchów gałek, które nie są przekładane na komendy dla odtwarzacza.

Prace nad zaprezentowaną przez DoCoMo technologią trwają już trzy lata. Zanim urządzenie pojawi się w komercyjnej ofercie, konieczne są dalsze prace. Badacze muszą się uporać się z problemem stwarzanym przez różnice w budowie i wielkości uszu u różnych ludzi. Opracowanie elektrod, które pasowałyby do każdego ucha jest prawdziwym wyzwaniem.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału wideo prezentującego nowy wynalazek:

Aktualizacja: 08 października 2009 14:46

Dodany został materiał wideo