CEATEC: odtwarzacz zasilany metanolem

Koncern Toshiba zaprezentował na targach CEATEC prototypowy model przenośnego odtwarzacza multimedialnego Gigabeat, który zasilany jest ogniwem paliwowym (DMFC) zamiast standardowego akumulatora.

Jak przekonują przedstawiciele producenta, odtwarzacz - korzystając z ogniwa zawierającego 10 mililitrów alkoholu metylowego - może pracować przez 10 godzin, czyli dłużej, niż gdyby korzystał z konwencjonalnej baterii, zajmującej tyle samo miejsca co ogniwo DMFC. W porównaniu z poprzednim prototypem, zaprezentowanym wcześniej w tym roku, odtwarzacz posiada mniejsze gabaryty.

Pierwsze ogniwa DMFC (Direct Methanol Fuel Cell) zostały przez Toshibę zaprezentowane w 2004 r. Wytwarzają one energię w procesie reakcji pomiędzy metanolem, wodą i powietrzem. Mimo iż badania nad rozwojem tej technologii trwają już kilka lat, komercjalizacja tych rozwiązań była opóźniana z uwagi na zaostrzenie przepisów, zabraniających wnoszenia takich baterii na pokłady samolotów. Duże znaczenie ma też fakt wysokich kosztów wytworzenia komponentów składających się na takie ogniwo.

Prototypowy odtwarzacz multimedialny Toshiby zasilany ogniwem paliwowym DMFC

Prototypowy odtwarzacz multimedialny Toshiby zasilany ogniwem paliwowym DMFC

W 2007 r. przepisy złagodzono i urządzenia zasilane ogniwami DMFC można mieć przy sobie w samolocie, ale pod warunkiem, że objętość płynu (paliwa) na jeden pojemnik nie przekracza 100 mililitrów.

Toshiba pracuje nad gamą urządzeń zasilanych ogniwami DMFC. Firma chce je zaprezentować w przeciągu najbliższego roku lub dwóch lat. Japoński producent należy do czołówki firm zajmujących się rozwojem technologii ogniw paliwowych. Na tegorocznych targach CeBIT w Hanowerze zaprezentował zasilany ogniwem paliwowym notebook, a miesiąc wcześniej - zestaw słuchawkowy.

Aktualizacja: 03 października 2007 15:27

Artykuł uzupełniliśmy materiałem wideo, na którym prezentujemy możliwości urządzenia. Zobacz film: http://www.idg.pl/tv/tvbeta.asp?wolne=0&id= 125937" target="_blank" class="link" title=" CEATEC: odtwarzacz zasilany metanolem"> CEATEC: odtwarzacz zasilany metanolem


Zobacz również