CEBS obcina premie europejskim bankierom

Komitet Europejskich Nadzorców Bankowych (CEBS) pracuje nad nowymi ograniczeniami w wysokości premii wypłacanych przez banki pracownikom.

Nowe zasady mają być bardziej surowe niż te uznane przez kraje G20. Rodzi to obawy, że bankierzy mogą emigrować do krajów, gdzie nie ma tego typu obostrzeń. Ograniczenia premii mają obowiązywać dla globalnych pracowników banków europejskich. Jednak banki spoza Starego Kontynentu prawdopodobnie będą musiały przestrzegać tych przepisów w przypadku pracowników z europejskich filii. Nie wiadomo jeszcze, czy przepisy obejmą Szwajcarię.

Surowsze regulacje płac mogą być zachętą dla bankierów do przeniesienia się do miast azjatyckich, takich jak Singapur, które mają bardziej liberalne zasady wypłacania premii oraz niższe stawki podatkowe.

Zobacz również:

  • Tylko dzisiaj! Zgarnij bonus 5 zł na Konto Główne Orange!
  • Problemy z Revolut - awaria i brak dostępu. Co się dzieje?

CEBS opublikował już wstępne wytyczne, które zalecają obcięcie premii o 40-60% na 3-5 lat oraz wypłacanie połowy bonusów w akcjach (a nie w gotówce). Nowe przepisy mają także określić maksymalną wielkość premii jako odsetek indywidualnej płacy podstawowej i wykluczyć jakiekolwiek "nagrody za porażkę". Nowe zasady oznaczają, że bankierzy otrzymają jedynie 20-30% swoich bonusów w gotówce.