CEO AMD potwierdza kartę graficzną Radeon wysokiej wydajności opartą na architekturze Navi

Lisa Su zapowiada nowe układy graficzne od AMD. Tym razem czas na najwydajniejsze chipy.

Najnowsze układy graficzne AMD Radeon RX 5700 oraz RX 5700 XT wprowadziły niemałe zamieszanie na rynku komputerów PC. Oliwy do ognia dolała Nvidia wprowadzając układy z dopiskiem Super. Jakby tego było mało AMD odpowiedziało obniżką cen najnowszych niedostępnych jeszcze wówczas w sklepach układów.

CEO AMD potwierdza kartę graficzną Radeon wysokiej wydajności opartą na architekturze Navi

Źródło: pcworld.com

Po testach wiemy już, że karty graficzne RX 5700 i RX 5700 XT produkowane w 7 nm procesie technologicznym oraz oferujące zupełnie nową architekturę graficzną RDNA są na tyle wydajne, że wszystkie droższe układy od AMD z dnia na dzień stały się zupełnie nieopłacalne. AMD nie poprzestaje jednak na dwóch kartach graficznych. W sieci krąży wiele plotek o nadchodzących układach GPU "Navi" z tańszymi zamiennikami kart graficznych "Polaris" takich, jak Radeon RX 580 na czele, ale dyrektor generalny AMD potwierdził ostatnio, że pojawią się również wydajniejsze układy graficzne Navi.

Zobacz również:

  • Netflix lepszy dzięki procesorom AMD EPYC
  • AMD Radeon RX 7000 – wszystko co musisz wiedzieć o RDNA 3 [Aktualizacja 20.09.2021]

Lisa Su podczas rozmowy o zarobkach firmy AMD w drugim kwartale bieżącego roku została zapytana o najnowszej klasy wysoko wydajne układy graficzne Navi wykonane w 7 nm procesie technologicznym. Su nie zdradziła zbyt wielu szczegółów, ale dobitnie zasygnalizowała, że karty RX 5700 nie są szczytem możliwości AMD.

Oto część wypowiedzi Lisy SU: "Zadałeś bardzo dobre pytanie o produkty. Powiedziałabym, że jesteśmy na dobrej drodze. Należy się spodziewać, że nasze osiągnięcia w bogatym portfolio 7 nm układów graficznych poza produktami, które są już na rynku zostaną zaprezentowane w nadchodzących kwartałach."

CEO AMD potwierdza kartę graficzną Radeon wysokiej wydajności opartą na architekturze Navi

Źródło: pcworld.com

Czy to oznacza, żę GeForce ze swoim RTX 2080 Super powinien zacząć się obawiać? Być może tak. Ostatnia aktualizacja topowego układu graficznego nie była tak spektakularna, jak RTX 2060 i 2070 Super, które otrzymały potężny zastrzyk wydajności, aby mogły konkurować z RX 5700 jak równy z równym. Długo stosowana architektura graficzna "GCN" od AMD była podstawą budowania procesorów graficznych przez siedem lat (od 2012 roku). Obsługiwała ona do 64 jednostek obliczeniowych (CU) na jeden układ scalony. Dwa nowe układy graficzne Radeon RX 5700 oraz RX 5700 XT mieszczą 40 jednostek CU oraz wprowadzają nową architekturę RDNA, która jest znacznie wydajniejsza i efektywniejsza od poprzednika.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że po ciepłym przyjęciu układów RX 5700 AMD postanowiło sobie za punkt honoru wprowadzenie karty graficznej, która będzie w stanie prześcignąć RTX'a 2080 Super. Byłoby to możliwe zwłaszcza, jeżeli architektura RDNA jest w stanie przeskoczyć ograniczenie 64 jednostek CU.

AMD potrzebuje okrętu flagowego w kontekście kart graficznych, ponieważ seria RX 5700 zniszczyła wydajnościowo układy Radeon VII.

CEO AMD potwierdza kartę graficzną Radeon wysokiej wydajności opartą na architekturze Navi

Źródło: pcworld.com

Nie można jednak podchodzić do sprawy zbyt entuzjastycznie. Chociaż architektura RDNA wygląda dosyć spektakularnie należy pamiętać, że Radeon nie miał w ostatnich latach wybitnych osiągnięć w kwestii najwydajniejszych układów graficznych. Wysokiej klasy procesory graficzne Vega ostatniej generacji pojawiły się na rynku z gigantycznym opóźnieniem, a na dodatek ich wydajność nie była w stanie zrekompensować czasu oczekiwania. W rzeczywistości starszy układ graficzny GTX 1080 Ti potrafi być znacznie wydajniejszy od kart Vega.

CEO AMD potwierdza kartę graficzną Radeon wysokiej wydajności opartą na architekturze Navi

Źródło: pcworld.com

Z pewnością możemy stwierdzić, że zapowiada się ciekawa przyszłość. AMD odrodziło się na nowo wraz z prezentacją kart graficznych Radeon z serii RX 5700, a na dodatek na rynku pojawiły się procesory Ryzen trzeciej generacji, które oferują niesamowitą wydajność wielowątkową w przyzwoitej cenie oraz potrafią zawstydzić najdroższe układy od Intela. Dodatkowo AMD wprowadziło do chipsetu X570 obsługę standardu PCIe 5.0, a układy graficzne produkowane są w nowoczesnym 7 nm procesie technologicznym.