CES 2005: 22 kanałowy amplituner Denona jakiego nie było

Miłośnicy dobrego dźwięku i obrazu zobaczyli wiele nowości, które Denon zaprezentował na targach w Las Vegas. Dużym wydarzeniem była prezentacja najbardziej zaawansowanego amplitunera AVR-5805 mogącego jednocześnie obsługiwać 4 strefy, w tym dwa zestawy kina domowego (np. 2 x 7.1). Dziesięć 170-watowych końcówek mocy można dowolnie przypisywać do zasilania określonych stref.

Amplituner Denon AVR-5805 przód

Amplituner Denon AVR-5805 przód

Amplituner Denona jako pierwszy na świecie oferuje tak rozbudowane funkcje w sprzęcie nie będącym profesjonalnym systemem nagłośnienia multiroom. Urządzenie może dystrybuować zarówno obraz jak i dźwięk z 4 niezależnych źródeł jednocześnie i rozprowadzać je do 4 osobnych stref.

Nie tylko audio

Tak zaawansowany amplituner nie mógł obejść się bez zaawansowanych układów obróbki sygnału wideo. AVR-5805 jako pierwszy na świecie pozwala na niezależną konwersje sygnału wideo dla 2 stref z możliwością przekształcenia sygnałów kompozyt, S-Video na komponentowy. Dodatkowo dokonywana jest korekcja opóźnień, tak aby sygnał wideo dostarczany był bez jakichkolwiek opóźnień. Skaler wideo pochodzący do Faroudji z technologią DCDi to 12 bitowy układ pracujący z próbkowaniem 216 MHz. Może on konwertować sygnał wideo do postaci 480i do postaci 480p, 720p i 1080i. W wersji europejskiej z pewnością zobaczymy procesor przystosowany do pracy z sygnałem PAL. Na tylnej ściance znajdziemy 3 gniazda HDMI, 1 DVI-D, 6 wejść komponentowych (zgodne ze standardem HDTV), porty FireWire oraz dwa wejścia wielokanałowe do podłączenia źródeł DVD-Audio i SACD oraz porty RS-232 i sieci LAN.

Amplituner Denon AVR-5805 tył

Amplituner Denon AVR-5805 tył

Zabawy z dźwiękiem

Każdy z 10 dowolnie konfigurowalnych kanałów wzmacniacza dysponuje mocą 170 W. Urządzenie posiada wszystkie obecne w chwili obecnej na rynku procesory audio, włączając w to DD EX, DTS ES, DLP IIx, oraz tryby THX Ultra2 Cinema oraz Music. Dodatkowo wprowadzono obróbkę sygnału THX 4.0/5.1/6.1. Denon dorzucił do tego swój nowy system DDSC-D (Dynamic Discrete Surround Decoder-Digital - korzysta z układów o częstotliwości próbkowania 192 KHz i procesorów DSP z 32-bitową jednostką zmiennoprzecinkową przydzielonych dla pierwszej i drugiej strefy) oraz zaawansowany procesor Advanced AL24 współpracujący z kładem Texas Instruments oraz Analog Devices (32-bitowa jednostka zmiennoprzecinkowa).

Automatyczna optymalizacja dla wielu słuchaczy

Podstawowe możliwości urządzenia:

- Możliwość stworzenia systemu audio w konfiguracji 9.1

- Dwa niezależne zestawy kina 7.1 w dwóch pokojach (niezbędny dodatkowy wzmacniacz)

- Jeden zestaw 7.1 w strefie głównej, z systemem 2.1 w drugim pokoju i trzecim systemem mono w 3 pomieszczeniu

- Możliwość podwójnego zasilania kolumn 5.1 (bi-amp)

- Niezależna regulacja głośności dla każdej ze stref

- Możliwość odłączania poszczególnych końcówek mocy, tak aby w przypadku braku wykorzystania z którejś ze stref zmniejszyć zużycie energii

Nowością jest układ automatycznej kalibracji systemu, który uwzględnia miejsca odsłuchowe dla kilku słuchaczy. Dotychczas możliwości automatycznych kalibratorów posiłkujących się sygnałami testowymi odbieranymi przez podłączony do amplitunera mikrofon, ograniczały się do dobrania optymalnych ustawień dla jednego słuchacza. Denon zastosował więc system MultiEQXT firmy Audyssey Laboratories, który ustawia parametry amplitunera analizując akustykę pomieszczenia i ustala parametry tak aby jak najlepsze warunki odsłuchu mieli słuchacze rozlokowani w 8 miejscach pomieszczenia. Do dokonania takiej analizy Denon wykorzystuje kilka procesorów Aureus firmy Texas Instruments.

Dla instalatorów

Wyposażenie, które spodoba się instalatorom to 4 wysokonapięciowe wyjścia trigger, para portów RS-232 (do integracji systemów wielostrefowych i komunikacji z pecetem), Denon Link 3 (pozwala na przesyłanie wielokanałowych ścieżek DVD-Audio i SACD kablem sieciowym).

Cena urządzenia to 6000 USD.

Więcej informacji na temat targów CES 2005 znaleźć można w specjalnym wątku.


Zobacz również