CES 2005: Dolby i THX z nowymi standardami

Laboratoria Dolby i Lucasfilm opracowały nowe algorytmy kodowania dźwięku przestrzennego i standardy certyfikacji przeznaczone do stosowania w produktach elektroniki użytkowej. Dolby ogłosiło powstanie standardu Dolby Digital Plus oraz mocno wspiera nowy format płyt DualDisc, natomiast Lucasfilm ogłosił nowy rodzaj certyfikacji THX Select 2 oraz pokazał prototypową przestawkę optymalizującą obraz wyświetlany na telewizorze.

Dolby

Dolby Digital Plus to kodek bazujący na rozwiązaniach Dolby Digital. Przeznaczono go specjalnie pod kątem nowych standardów audio-wideo takich jak nagrania wysokiej rozdzielczości HD DVD czy telewizja HDTV. Kodek jest w pełni zgodny wstecznie z dotychczasowymi dekoderami DD, w stosunku do obecnego rozwiązania różni się m.in. tym, że pozwala na obsługę fizycznych kanałów o ilości większej niż np. 7.1. Przypomnijmy, że DD jest standardem zamkniętym, gdzie fizyczna liczba kanałów nie przekracza 5.1 (w standardzie EX tylny kanał centralny tworzony jest na podstawie obróbki cyfrowej procesora). Obecnie kodek Dolby Digital Plus jest jednym z kandydatów do stania się obowiązującym standardem dla telewizji kolejnej generacji, której standardy ustala stowarzyszenie ATSC (Advanced Television Systems Commitee).

Dolby Digital Plus jest także standardem, który będzie obowiązywał nagrania na nośnikach HD DVD, można też przypuszczać, że masowo pojawi się jako standard zapisu dźwięku w nagrywarkach HDD. Przepustowość Dolby Digital Plus dochodzi do 6 megabitów/s, a dla porównania standard Dolby Digital oferuje przepustowość na poziomie 640 kilobitów/s.

Amplituner Pioneer VSX-1015TX

Amplituner Pioneer VSX-1015TX

TXH

Na stoisku Pioneera zobaczyłem pierwszy, jak się później okazało, amplituner z certyfikatem THX Select 2. Przedstawiciele THX obecni w Las Vegas wyjaśnili później, że jest to pierwszy taki model na rynku opatrzony nowym znaczkiem. THX Select 2 najwięcej wnosi nowego w dziedzinie reprodukcji dźwięku podczas grania w gry komputerowe. Inżynierowie THX skoncentrowali się nad stworzeniem takich algorytmów, które sprawią, że granie na urządzeniach zgodnych z THX Select 2 będzie tworzyło doskonałe wrażenie otoczenia dźwiękiem, inne od tego jakie znamy z seansów filmowych. Podczas gdy filmowe THX dąży do maksymalnego rozproszenia skoncentrowanych źródeł dźwięku, to growe programy THX Select 2 stawiają na większe uwypuklenie kierunkowości dźwięku. Już teraz THX certyfikowało kilkanaście gier, głównie są to pozycje z katalogu Electronics Arts. Amplitunery opatrzone THX Select 2 należą do niższej półki cenowej i mają pracować w pomieszczeniach o małym lub średnim metrażu. Wspomniany Pioneer VSX-1015TX ma kosztować w USA 499 USD.

Kolejnym pomysłem THX jest przystawka dla posiadaczy konsoli gier, która optymalizuje obraz wyświetlany na telewizorze. Nie jest to jednak kompleksowa obróbka cyfrowa, która mogłaby powodować wystąpienie dodatkowych szumów (znamy to z działania innego rodzaju udoskonalaczy obrazu), lecz delikatne poprawianie kontrastu i równowagi barwowej. THX chciałoby wydawać licencje na produkcję takich przystawek i liczy że pojawią się one na rynku już wkrótce.

Więcej informacji na temat targów CES 2005 znaleźć można w specjalnym wątku.


Zobacz również