CES 2005: Intel w trosce o starszych

Przedstawiciele koncernu Intel podczas trwających w Las Vegas targów CES 2005 zaprezentowali raport z prac nad projektem utworzenia technologii sieci czujników, która - po zamontowaniu w domu - mogłaby służyć jako narzędzie pomocne w opiece nad osobami w podeszłym wieku.

Jeden z naukowców z Intela trzyma miniaturowy moduł, który odbiera sygnały z sensorów umieszczonych w różnych częściach domu i przesyła te dane do komputera.

Jeden z naukowców z Intela trzyma miniaturowy moduł, który odbiera sygnały z sensorów umieszczonych w różnych częściach domu i przesyła te dane do komputera.

Inicjatywę utworzenia tego typu sieci firma ogłosiła już w 2002 roku. Technologia opiera się na zarządzanej komputerowo sieci czujników ruchu, a jej działanie polegać ma na przesyłaniu strumienia danych o stanie pacjenta do jego krewnych i lekarzy. Każdy z takich bezprzewodowych, miniaturowych czujników zbiera odpowiednie informacje, które następnie przesyłane są do domowego komputera i tam analizowane.

Będzie można w ten sposób monitorować zachowanie starszych osób, mieszkających samotnie lub pomagać w codziennym życiu pacjentom cierpiącym na utratę lub zaniki pamięci (przykładowo przypominając o konieczności zażycia lekarstwa). Zdaniem Erika Dishmana, naukowca prowadzącego projekt, technologia ta byłaby szczególnie przydatna właśnie w przypadku osób cierpiących na chorobę Alzheimera lub demencję starczą.

Dishman dodał, że głównym zamiarem Intela nie jest tylko pomyślne zakończenie prac nad technologią sieci czujników, ale utworzenie aplikacji zarządzającej takim systemem z poziomu komputera.

Podstawowym problemem na drodze do efektywnej implementacji systemu jest zagrożenie możliwością nieuprawnionego dostępu osób trzecich do gromadzonych informacji. Zdaniem Dishmana, technologia będzie jednak spełniać wymogi bezpieczeństwa, określone w ustawie U.S. Health Insurance Portability and Accounting Act.

Więcej informacji na temat targów CES 2005 znaleźć można w specjalnym wątku.

Więcej informacji: Consumer Electronics Show 2005.


Zobacz również