CES 2005: Samochodowa nawigacja 3D NVIDII

Amerykanie nie są zadowoleni z dwuwymiarowej nawigacji samochodowej. NVIDIA korzystając z własnego procesora 3D montowanego m.in. w najnowszych telefonach komórkowych opracowała system 3-wymiarowej nawigacji drogowej, który pełni także rolę cyfrowego centrum rozrywki w samochodzie. Może odtwarzać filmy DVD, pliki audio, a nawet pozwala na granie w zaawansowane gry z grafiką 3D.

NVIDIA nazywa swój system samochodowy 3D info-tainment. Firma stworzyła bardzo prosty w obsłudze i atrakcyjny graficzne interfejs oraz wykorzystała wspomniany powyżej procesor 3D do generowania grafiki i sprzętowego dekodowania różnego rodzaju kodeków wideo. Mapy są już dostarczane przez firmę Pelican Mapping, a zagadnienia nawigacji samochodowej nadzorują także naukowcy z uczelni UCLA. Jeśli wszystko pójdzie po myśli NVIDII, a mapy zostaną szczegółowo stworzone przez współpracujące firmy to będziemy świadkami powstania ciekawego systemu nawigacji samochodowej, gdzie kierowca nie tylko będzie podążał za strzałkami wskazującymi mu drogę, lecz widział w trójwymiarze na ekranie samochodu co za chwilę napotka na ulicy.

System nawigacji samochodowej NVIDIA 3D info-tainment

System nawigacji samochodowej NVIDIA 3D info-tainment

Pozostałe elementy systemu rozrywki prezentują się także ciekawie. System ma pozwalać na precyzyjne sterowanie klimatyzacją oraz zaawansowaną kalibrację system wielokanałowego audio w samochodzie. Pozwoli także na korzystanie z sieci bezprzewodowej WiFI. Szczególnie możliwość grania w całkiem skomplikowane graficznie gry 3D wydaje się być wyjątkowo kusząca.

Jak może wyglądać nawigacja przyszłości i w jaki sposób NVIDIA wyobraża sobie rozrywkę w samochodzie możecie zobaczyć na nagranym przez nas filmie.

Więcej informacji na temat targów CES 2005 znaleźć można w specjalnym wątku.


Zobacz również