CES 2005: Wielokanałowy dźwięk z jednej kolumny Yamahy

Yamaha postanowiła rozwiązać problem rozmieszczenia w pokoju z zestawem kina domowego wielu zajmujących sporo miejsca głośników. Na targach w Las Vegas pokazała "cyfrowy projektor dźwięku", który jest jedną poziomą kolumną wyposażoną w 42 głośniki zasilane cyfrowymi wzmacniaczami, współpracującymi z układami cyfrowymi dbającymi o emulację wielokanałowego dźwięku przestrzennego. Urządzenie zostało okrzyknięte jednym z najbardziej innowacyjnych produktów CES 2005.

CES 2005: Wielokanałowy dźwięk z jednej kolumny Yamahy

Zestaw kina domowego Yamaha z projektorem dźwięku YSP-1

By możliwe było stworzenie przekonujących efektów surround, przy korzystaniu z jednej kolumny jaką jest Yamaha YSP-1, firma ta opracowała specjalne, cyfrowe algorytmy odpowiedzialne za emitowanie dźwięku w określonych kierunkach, wykorzystując odbicia od ścian w pomieszczeniu odsłuchowym. Wąska i długa kolumna, którą najlepiej zawiesić na ścianie, wyposażona jest w 40 głośników i podwójny subwoofer. Co ciekawe, aby uzyskać dobre efekty przestrzenne można kolumnę umieścić nie tylko po środku ściany na której wyświetlany jest obraz, lecz także w narożniku pomieszczenia. Różne programy cyfrowej optymalizacji pozwalają na wybranie odpowiedniej konfiguracji urządzenia.

Informacje o wszelkich zmianach ustawień ukazują się na menu ekranowym. "Dźwiękowy projektor" ma także tryb pracy nocnej (filtrowane są skraje pasma) i możliwość zapamiętania 3 ustawień użytkownika. Do pracy kolumna Yamahy nie potrzebuje dodatkowego amplitunera. Wyposażona jest w dekodery cyfrowe DD, DTS i DPLII. Z odtwarzacza DVD wyprowadzamy do niej sygnał złączem cyfrowym (YSP-1 posiada 2 wejścia cyfrowe optyczne i jedno elektyczne). Sterowanie odbywa się za pośrednictwem bezprzewodowego pilota.

Zobacz również:

  • Jaki soundbar do telewizora wybrać? Przegląd najlepszych modeli w 2023

W praktyce "projektor dźwięku" sprawuje się przyzwoicie, choć jak sama Yamaha wskazuje, jest to urządzenie przeznaczone dla mniej wymagających słuchaczy. Jakość brzmienia zdecydowanie ustępuje zestawom kinowym 5.1 jakie można nabyć w podobnej cenie. Symulacja dźwięku przestrzennego została jednak dobrze opracowana i kolumna Yamahy, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach może zastąpić tradycyjny zestaw wielokanałowy.

Cenę urządzenia, które pojawi się na rynku w marcu br. ustalono na 1499 USD.

Więcej informacji na temat targów CES 2005 znaleźć można w specjalnym wątku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: