CES 2005: kieszonkowe projektory debiutują w Las Vegas

Stało się tak jak przed targami obiecywał koncern Texas Instruments. W Las Vegas doczekaliśmy się premiery kilku projektorów DLP - m.in. Mitsubishi, Samsunga i BenQ, które zasilane są na baterie i bez trudu mieszczą się w kieszeni kurtki.

Projektor Mitsubishi

Projektor Mitsubishi

Technologia DLP dominuje na amerykańskich targach. Texas Instruments zaciera ręce bo skutecznie udaje mu się powiększać udział w rynku projektorów. Niewielkie wymiary procesorów DMD, które są sercem projektorów DLP pozwalają na produkcję bardzo małych "rzutników".

Takich miniaturek jakie mamy okazję oglądać w Las Vegas do tej pory jednak nie widzieliście. Projektory te mają wymiary ok 3 paczek papierosów, a co ciekawe do pracy nie wymagają zasilania z sieci. Są to więc urządzenia typowo przenośne, które można włożyć do kieszeni i wybrać się do znajomych w celu wspólnego obejrzenia filmu.

Koniec z lampą i efektem tęczy

Projektor Samsung

Projektor Samsung

Małe projektory niosą ze sobą kilka przełomowych rozwiązań. Po pierwsze do emisji światła nie wykorzystują tradycyjnej lampy lecz diody LED. W dodatku stosowane są 3 diody LED odpowiedzialne za emisję światła w trzech barwach podstawowych. Projektory nie posiadają też filtra barwnego, który powodował występowanie zjawiska tzw. "efektu tęczy" (błędy w synchronizacji 3 obrazów RGB wyświetlanych sekwencyjnie i odbieranych przez człowieka jako pełnokolorowy obraz). Miniaturki pokazane na targach są modelami w pełni dopracowanymi, które już za kilka miesięcy powinny pojawić się w sklepach. Oferowana przez modele Mitsubishi, Samsunga i BenQ rozdzielczość to 800x600 pikseli.

Urządzenia różnią się siłą emitowanego światła. Od 15 ANSI lumenów generowanych przez projektor BenQ do 35 ANSI lumenów z projektora Mitsubishi. Jak widać jasność jest niska, jednak przy pełnym zaciemnieniu pomieszczenia wystarczająca do uzyskania wyraźnego obrazu. Maksymalne wymiary obrazu to ok 50". Zaletą diodowego światła jest to, iż żarówki te wytrzymują aż 20 000 godzin pracy.

Zasilanie bateryjne również różni się w zależności od producenta. Mitsubishi z małym dołączanym od spodu projektora akumulatorem pracuje wg. producenta przez 24 godziny !, podczas gdy model Samsunga tylko 2 godziny. Projektor Mitsubishi posiadał kilka gniazd audio-wideo, natomiast zaprezentowany model Samsunga komunikował się za pośrednictwem cyfrowego interfejsu HDMI.

W Las Vegas z pewnością jesteśmy świadkami przełomu na rynku projektorów. Czekamy na pierwsze modele dostępne komercyjnie, aby móc się z Wami podzielić wrażeniami z użytkowania kieszonkowych projektorów. Na targach prezentowały dobry jakościowo obraz o wystarczająco wysokiej jasności i dobrej charakterystyce barwowej. Pracowały praktycznie bezgłośnie.

Więcej informacji na temat targów CES 2005 znaleźć można w specjalnym wątku.


Zobacz również