CES 2005: niebieski laser vs HD-DVD - jest w czym wybierać

Blu-ray oraz HD-DVD prowadzą wojnę na formaty, którą niegdyś obserwowaliśmy przy okazji wprowadzania standardów Betacam i VHS. Oba pozwalają na wyświetlanie i nagrywanie materiałów wideo bardzo wysokiej rozdzielczości (1920 x 1080 pikseli), a Las Vegas zostało wręcz zasypane w pełni funkcjonalnymi modelami różnych producentów. Prezentujemy najciekawsze z nich (również w materiale filmowym).

Nagrywarka Blu-ray Sony

Nagrywarka Blu-ray Sony

Nie ma się co oszukiwać - zarówno Blu-ray jak i HD-DVD to dla polskich odbiorców na razie pieśń przyszłości. Do tej pory Europa nie doczekała się nawet powszechności telewizji HDTV, a co tu mówić o nagrywaniu materiałów audio-wideo w nowych standardach. W USA i Azji sprawa wygląda całkowicie inaczej. Telewizja HDTV jest coraz popularniejsza, a przystosowane do jej odbioru urządzenia wyświetlające (projektory, telewizory plazmowe i LCD) oferowane są w przystępnych cenach. Warto jednak śledzić losy nowych standardów, bowiem wielu producentów, choćby Thomson zapowiada, że już w tym roku nagrywarki stacjonarne HD-DVD trafią także do Europy.

W Las Vegas można zobaczyć całą plejadę komputerowych i stacjonarnych nagrywarek HD-DVD i Blu-ray. Zanim napiszemy kto chwali się nowymi produktami warto przypomnieć sobie kilka faktów o wspomnianych standardach. Pojedyncza, dwuwarstwowa płyta HD-DVD może pomieścić do 30 GB danych. To pozwala na przechowywanie do 8 godzin materiału audio-wideo wysokiej rozdzielczości HDTV. Specyfikacja mówi, iż dysk HD-DVD składa się z dwóch sklejonych dysków o grubości 0,6 mm. Z kolei jednowarstwowa i jednostronna płyta Blu-ray może pomieścić do 25 GB danych. Dwustronne krążki mieszczą do 50 GB.

Nagrywarka HD DVD Panasonic

Nagrywarka HD DVD Panasonic

Toshiba zaprezentowała stacjonarny odtwarzacz HD-DVD, który także radzi sobie z płytami DVD-Video i CD. Urządzenie ma kosztować ok 999 USD i trafi do sklepów w USA pod koniec br. Zaraz po nim powinniśmy zobaczyć nagrywarkę HD-DVD tego samego producenta. 1000 USD - tyle będą kosztowały pierwsze odtwarzacze HD-DVD i Blu-ray. To bardzo dużo, tak więc analitycy nie spodziewają się wielkiego boomu na tego typu produkty. W 2007 roku światowa sprzedaż urządzeń obu nowych formatów ma sięgnąć ok 500000 sztuk. W tym roku sprzedanych zostanie ok 20000 urządzeń, z czego większość stanowić będą modele Blue-ray od kilku miesięcy dostępne już w Japonii. Plotki mówią także o tym, że obsługę Blue-ray będzie miała nowa konsola Sony PlayStation 3.

Nagrywarka Blu-ray Sharp

Nagrywarka Blu-ray Sharp

Co na targach?

Producenci nie zawiedli. Mogliśmy zobaczyć urządzenia RCA (Thomson), Panasonica, Sony, NEC-a, Sharpa i Toshiby. Modele różniły się możliwościami odnośnie maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości zapisu (720P lub 1080i). Wiele z nich posiadała także dysk twardy na którym także można zachowywać filmy HDTV. Oczywiście zapis ścieżek audio odbywa się w 6 kanałach. Dysk o pojemności 160 GB wystarcza do nagrania ok 19 godzin materiału HDTV w rozdzielczości 1080i i 218 godzin wideo standardowej rozdzielczości. Na stoisku Panasonica wyświetlano obraz z odtwarzacza Blu-ray, w którym umieszczono dwuwarstwowy krążek zawierający na jednej warstwie film "Ja Robot", a na drugiej "Pojutrze". Nie brakowało także wypalarek obu standardów przeznaczonych do komputerów stacjonarnych, a nawet przenośnych (wersje slim).

HD bez kabli

Panasonic pokazał także pierwszy w pełni funkcjonalny zestaw pozwalający na bezprzewodowe przesyłanie materiału HDTV. Wykorzystano specjalny odbiornik i nadajnik przesyłający dane z prędkością 2,5 Gb/s. Obraz miał rewelacyjną jakość, a płynność była pełna.

Więcej informacji na temat targów CES 2005 znaleźć można w specjalnym wątku.


Zobacz również