CES 2008


Płaskie nowości Philipsa

CES 2008

Philips zaprezentował zaawansowane technologicznie telewizory z serii 7000. Ekrany z ukrytymi głośnikami, o przekątnych od 19 do 52", wyposażone są w system 120 Hz ClearLCD, technologię HD DNM oraz najnowszą odmianę systemu Ambilight opartego na diodach LED (podświetlenie za ekranem). Wszystkie mają po 4 gniazda HDMI w wersji 1.3a. Za model 42-calowy trzeba będzie zapłacić ok. 1700 USD (ok. 4300 zł), a za 52-calowy ok. 2700 USD (ok. 6700 zł).

150-calowy gigant plazmowy od Panasonica

CES 2008

Tym razem Panasonic wygrał "pojedynek na cale", jaki co roku toczą producenci telewizorów. Na targach CES pokazał 150-calową plazmę (przekątna ponad 3,5 m!) dysponującą zawrotną rozdzielczością 4096 x 2160 pikseli, czyli aż 4 razy większą niż oferują obecnie telewizory Full HD. Dla porównania ekran zaprezentowanego telewizora odpowiada wielkością dziewięciu 50-calowym telewizorom plazmowym. Co istotne, odbiornik ten nie jest tylko przykładem możliwości technicznych japońskiego koncernu, lecz wejdzie do masowej produkcji na początku 2009 r.

Cienkie telewizory LCD od LG

CES 2008

LG pokazało nowe telewizory LCD o przekątnej 60", które na rynek w USA trafią jeszcze w tym roku. Wyróżnia je grubość obudowy wynosząca zaledwie 4,5 cm. Telewizory będą wyposażone w system poprawy płynności obrazu 120 Hz i sensor automatycznie dopasowujący jasność matrycy do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. W stosunku do aktualnie dostępnych modeli mają zużywać o połowę mniej energii elektrycznej.

Full HD bez kabli, czyli WirelessHD

Panasonic we współpracy z amerykańską firmą SiBEAM opracował system, który pozwala na przesyłanie nieskompresowanego materiału wideo w formacie HD bez utraty jakości pomiędzy telewizorem a innymi urządzeniami audio-wideo, takimi jak odtwarzacze płyt Blu-ray. W przeciwieństwie do tradycyjnych technologii transmisji bezprzewodowej nowy system wykorzystuje milimetrowe fale radiowe w pasmie 60 GHz, które zapewniają połączenie o odpowiednich dla formatu HD parametrach. W skład systemu WirelessHD pokazanego na CES wchodził telewizor plazmowy z odbiornikiem oraz przenośna szafka, w której znalazł się nadajnik oraz odtwarzacz dysków Blu-ray, a także cyfrowa kamera HD. Dzięki nowemu systemowi użytkownicy będą mieli znacznie większą swobodę przy instalacji kina domowego. Będą mogli powiesić telewizor plazmowy na ścianie (np. jeden z prezentowanych na zdjęciu poniżej), a odtwarzacz Blu-ray ustawić w dowolnym miejscu pokoju. Nie trzeba się już będzie martwić, jak poprowadzić kable między urządzeniami.