CES 2008

Z roku na rok targi elektroniki użytkowej w Las Vegas - Consumer Electronics Show - cieszą się coraz większą popularnością. To tu pokazuje się najciekawsze, przełomowe rozwiązania, które wkrótce mają trafić do domów kinomanów na całym świecie.


Z roku na rok targi elektroniki użytkowej w Las Vegas - Consumer Electronics Show - cieszą się coraz większą popularnością. To tu pokazuje się najciekawsze, przełomowe rozwiązania, które wkrótce mają trafić do domów kinomanów na całym świecie.

Na tegorocznych amerykańskich targach CES padły kolejne rekordy - z ponad 110 krajów, uczestniczyło ponad 2,7 tys. wystawców, a zwiedzających było ok. 170 tys.

Na wystawie zaprezentowano wiele premierowych produktów, lecz podobnie jak to miało miejsce w przypadku berlińskich targów elektroniki użytkowej IFA 2007 (największa tego typu wystawa na świecie) głównym tematem była telewizja wysokiej rozdzielczości (HDTV). Prezentowano m.in. największe aktualnie telewizory wykonane w technologii LCD, plazmowej i OLED. Wiele uwagi poświęcono ciekawemu designowi, wygodzie obsługi urządzeń, a także rozwiązaniom przychylnym środowisku naturalnemu.

Znakiem czasu jest pojawienie się na targach, będących miejscem prezentacji elektroniki użytkowej, dużej liczby firm komputerowych. Wystąpienia Billa Gatesa z Microsoftu czy premiery nowych procesorów dowodzą, że CES staje się także dla tej branży jedną z najważniejszych wystaw i znika tradycyjny podział na urządzenia kina domowego i komputerowe.

Na dalszych stronach prezentujemy przegląd najciekawszych produktów, jakie można było obejrzeć na tej interesującej imprezie.

JVC jeszcze cieniej

CES 2008

Producenci telewizorów konkurują oferując nie tylko modele z matrycami o coraz wyższej rozdzielczości i większej przekątnej ekranu, ale także z coraz cieńszymi obudowami. Imponujące nowe telewizory LCD pokazało JVC. Ekrany o przekątnej 42 i 46 cali mają grubość zaledwie 3,9 cm. Do sprzedaży mają trafić już na początku lata 2008 r.

SONY XEL-1 – największy dostępny telewizor OLED

Ozdobą stoiska Sony był wprowadzony do sprzedaży (na razie w USA i Japonii) telewizor wykonany w nowej technologii OLED. Odbiornik nie ma dużej przekątnej – zaledwie 11”, ale pokazuje kierunek rozwoju tego typu urządzeń. Grubość ekranu ma zaledwie 3 mm, wyświetla obraz ze znakomitym odwzorowaniem barw i bez smużenia oraz oferuje bardzo szerokie kąty widzenia. W USA kosztuje 2500 USD (ok. 6300 zł).

CES 2008

Jednocześnie na stoisku Sony pokazało prototyp 27-calowego telewizora OLED, który już wkrótce ma trafić do masowej produkcji. Także Samsung zaprezentował modele 14- i 31-calowych odbiorników OLED. Jednak ten koreański producent nie planuje wprowadzenia na rynek w 2008 r. ekranów wykonanych w tej technologii.

Ekran do kieszeni

CES 2008

Postępy w dziedzinie elektronicznego papieru zaprezentowała firma LG.Philips. Pokazano zwijany ekran o przekątnej 14,3", który dysponuje rozdzielczością 1280 x 800 pikseli i może wyświetlać 16,7 mln kolorów. Jest to najlepszy tego typu produkt w historii. Grubość elektronicznej kartki wynosi tylko 300 mikrometrów, czyli kilka razy więcej niż standardowego arkusza papieru. Kąty widzenia wynoszą 180 stopni i nie zmieniają się podczas gięcia elektronicznego ekranu. Być może już za dwa, trzy lata będzie można kupić taki zwijany ekran i w dowolnym miejscu oglądać na nim filmy HD

VAIO HTPC - kinowe komputery Sony

CES 2008

Sony zaprezentowało dwa nietuzinkowe komputery, które w zamierzeniu tego producenta mają zastąpić w domu odtwarzacz Blu-ray, sprzęt audio i tradycyjny PC. Nowe komputery zamknięto w pięknych, okrągłych obudowach, dzięki czemu bardziej przypominają element futurystycznego wyposażenia domu niż typowe urządzenie elektroniki użytkowej. VAIO HTPC oferowane będzie w dwóch wersjach: standardowej i premium. W obu urządzenia wyposażone są w czytniki dysków Blu-ray, a droższy model (choć cen urządzeń na razie nie podano) ma ponadto podwójny tuner telewizji HD pozwalający m.in. na nagrywanie audycji i jednoczesne oglądanie innego kanału w wysokiej rozdzielczości. Na wbudowanym dysku twardym kinowego komputera zmieści się do 50 godzin filmów HD.

Projektor wielkości cukierka

CES 2008

3M zaskoczyło zwiedzających niezwykłym projektorem, który może w przyszłości znaleźć się na wyposażeniu aparatów, kamer czy telefonów komórkowych. Projektor ma ok. 1 cm grubości, 4 cm wysokości i 3 cm szerokości. Do emisji światła wykorzystuje diody LED i dysponuje rozdzielczością 640 x 480 pikseli. Jakość prezentowanego na targach obrazu wyświetlanego z pamięci flash filmu była dobra. 3M współpracuje z producentami urządzeń przenośnych nad zintegrowaniem swojego projektora z ich produktami. Pierwsze modele powinny być gotowe jeszcze w pierwszej połowie br.

Nowy Blu-ray Panasonica

CES 2008

Już wkrótce do sklepów trafi nowy odtwarzacz Blu-ray firmy Panasonic. Model BD50 wyposażony jest w dekodery Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio oraz obsługuje takie funkcje dostępne na Blu-ray jak obraz w obrazie. Nowością będzie także obsługa technologii BD-Live, która ma pozwolić użytkownikowi na dostęp przez Internet np. do nowych wersji napisów ekranowych, zdjęć, gier i innych materiałów dodatkowych. Jakość oferowanego obrazu ma być wzorcowa dzięki zastosowaniu nowego procesora wideo PHL Reference Chroma, opracowanemu we współpracy ze specjalistami ze studiów filmowych w Hollywood.

Wygodne sterowanie

CES 2008

Ewolucję przechodzą piloty zdalnego sterowania i inne tego rodzaju akcesoria ułatwiające korzystanie z systemów kina domowego. Philips zaprezentował atrakcyjnie wyglądający sterownik SRU6110, który wg producenta jest tak prosty w obsłudze, że nie będzie potrzebna nawet instrukcja obsługi. Pilot może wyświetlić na 2-calowym ekranie LCD aż 280 ikon dających szybki dostęp do programów telewizyjnych. Urządzenie może zapamiętać indywidualne ustawienia dokonane przez 5 użytkowników i obsłużyć do 10 różnych urządzeń. Jego cena ma wynosić 130 USD (ok. 320 zł).