CES 2009: Intel przedstawił Classmate'a drugiej generacji

Na targach CES Intel przedstawił drugą generację komputerów Classmate. W odróżnieniu od pierwszej, tym razem zaprezentowane zostały dwa, różniące się nie tylko wyglądem, ale także i parametrami, modele.

Początkowo komputery Classmate zostały zaprojektowane po to, aby zapewnić dzieciom z krajów rozwijających się dostęp do najnowszych technologii, m.in. dostępu do Internetu. Jednak na przełomie kilku lat program ten został poddany poważnym modyfikacjom, m.in. w zakresie modelu biznesowego. W obecnej chwili tego typu komputery są sprzedawane również na rynkach rozwiniętych, gdzie cieszą się niesłabnącą popularnością.

CES 2009: Intel przedstawił Classmate'a drugiej generacji

Dwa rodzaje Classmate'ów

Podstawowa konfiguracja Classmate zawiera procesor Atom taktowany zegarem 1,6 GHz oraz chipset Intel 945 GSE. Ekran ma przekątną 8,9 cali oraz rozdzielczość wynoszącą 1024 x 600 pikseli. Pamięć wewnętrzna flash może mieć pojemność do 16 gigabajtów. Oprócz tego komputer posiada wyjście VGA, klawiaturę odporną na zachlapanie oraz kamerę o rozdzielczości 1,3 Mpx.

CES 2009: Intel przedstawił Classmate'a drugiej generacji

Clamshell CPCs

Poza podstawową konfiguracją i obudową dostępne będą również komputery o nieco zmienionym wyglądzie i parametrach. Zamknięty w obudowie typu clamshell komputer nosi nazwę Clamshell CPCs. Oprócz podstawowej konfiguracji będzie oferował również ekran o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 800 x 480 pikseli, kamerę internetową o rozdzielczości 0,3 Mpx oraz 8 gigabajtów pamięci wewnętrznej flash.

CES 2009: Intel przedstawił Classmate'a drugiej generacji

Clamshell CPCs jako tablet

Z pozostałych funkcji nowych Classmate'ów warto wymienić chociażby akcelerometr, który pozwoli na automatyczną zmianę orientacji ekranu w zależności od pozycji, w której trzymany jest komputer.

Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji na temat obecności lub braku bezprzewodowej łączności WiFi. Wszystko zatem wskazuje na to, że w nowych Classmate'ach nie będzie ona dostępna.