CES 2009: Pentax prezentuje nowe kompakty, w tym jeden szerokokątny

Firma Pentax zaprezentuje na targach CES 2009 dwa nowe kompaktowe aparaty cyfrowe o oznaczeniach Optio E70 i Optio P70. Pierwszy model przeznaczony jest dla osób dopiero zaczynających przygodę z fotografią, natomiast drugi to wydajniejsze rozwiązanie wyposażone m.in. w szerokokątny obiektyw.

Czytaj też: Ranking PC Worlda - aparaty kompaktowe.

Pentax Optio E70 przeznaczony jest na rynek entry-level i ma być dostępny w trzech różnych kolorach - złotym, niebieskim i czerwonym. Wyposażony on został w element światłoczuły pozwalający na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 10 milionów pikseli oraz rejestrację sekwencji wideo w rozdzielczości 640 x 480 pikseli (możemy je podejrzeć na 2,4-calowym wyświetlaczu LCD o rozdzielczości 112 tysięcy pikseli).

CES 2009: Pentax prezentuje nowe kompakty, w tym jeden szerokokątny

Pentax Optio E70

Sprzęt dysponuje obiektywem pozwalającym na 3-krotne przybliżenie optyczne (zmiana ogniskowej w zakresie od 35 do 105 mm - ekwiwalent dla aparatu małoobrazkowego 35 mm) oraz potrójnym cyfrowym (niestety) systemem stabilizacji obrazu (tryby: Pixel Track SR, High-Sensitivity SR i Movie SR). Oferuje funkcję Face Recognition AF & AE (pozwala wykryć do 32 twarzy w czasie 0,03 sekundy), tryb Auto Picture (automatyczny dobór jednego z siedmiu dostępnych trybów do fotografowanej sceny), funkcję Green (pozwala na wykonanie zdjęcia bez możliwości ingerencji w ustawienia aparatu - parametry takie jak czułość ISO, czy ekspozycja są ustawione automatycznie) oraz ułatwiające obsługę duże przyciski. Warto też wspomnieć o trybie Digital Panorama (pozwala uzyskać panoramiczne zdjęcie złożone z maksymalnie 3 ujęć) oraz zasilaniu zapewnianym przez baterie typu AA.

Druga z propozycji - model Optio P70 - to znacznie wydajniejsze rozwiązanie. Urządzenie może się pochwalić 12-megapikselową matrycą (1/2,3 cala), szerokokątnym obiektywem zapewniającym 4-krotne przybliżenie optyczne (zmiana ogniskowej w zakresie od 27,5 do 110 mm - ekwiwalent dla aparatu małoobrazkowego 35 mm) oraz możliwością nagrywania filmów w jakości HD (1280 x 720 pikseli).

CES 2009: Pentax prezentuje nowe kompakty, w tym jeden szerokokątny

Pentax Optio P70

Użytkownik otrzymał też do dyspozycji tryb Vertical Snap (jeżeli wykonujemy zdjęcie przy pionowym ustawieniu aparatu automatycznie zostanie zmieniony układ ikon wyświetlanych na ekranie), wyświetlacz LCD o przekątnej wynoszącej 2,7 cala (230 tysięcy pikseli), funkcję Face Recognition AF & AE, tryb Auto Picture oraz tryb Digital Panorama. Całość - w odróżnieniu od poprzednika - zamknięta została w obudowie (dostępnej w pięciu różnych kolorach) cechującej się znacznie mniejszą grubością.

Urządzenia powinny pojawić się na półkach sklepowych w lutym w cenie ustalonej na poziomie 140 USD (E70) i 200 USD (P70).