CES 2009: dysk SSD w kamerze wideo Samsunga

Dyski SSD - alternatywa wobec standardowych napędów HDD, wykorzystująca pamięć flash - zdążyły już zdobyć pewną popularność jako komponent stosowany np. w komputerach przenośnych. Najnowsze produkty Samsunga, jakie ta południowokoreańska firma zamierza zaprezentować na targach Consumer Electronics Show 2009, potwierdzają, że i w innych segmentach rynkowych jest miejsce dla technologii "solid state".

Wideokamery wykorzystujące dysk twardy jako nośnik rejestrowanych danych obecne są na rynku od kilku lat. Najnowsze propozycje Samsunga to krok dalej ku uprzyjemnieniu użytkownikowi wideofilmowania - urządzenia bazujące na dyskach SSD oferują bowiem krótszy czas pomiędzy uruchomieniem a rozpoczęciem nagrywania.

Samsung HMX-H106

Samsung HMX-H106

Koncern zaprezentuje trzy modele kamer z napędami SSD - HMX-H106, HMX-H105 i HMX-H104. Pierwsza z nich dysponuje dyskiem o pojemności 64 GB (można ją zwiększyć instalując dodatkową kartę pamięci Secure Digital). Drugi z wymienionych modeli został wyposażony w dysk 32-gigabajtowy, a trzeci - w napęd o pojemności 16 GB. Urządzenia mogą rejestrować obraz wideo w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) i zapisywać go w formacie MPEG4 H.264.

Samsung HMX-H106

Samsung HMX-H106

Samsung przekonuje również, iż kamery te są lżejsze niż urządzenia porównywalnej klasy wyposażone w HDD, a dane zapisane na dyskach flash są lepiej chronione przed uszkodzeniem czy utratą w wyniku uszkodzenia mechanicznego.

Amerykańska premiera rynkowa kamer nastąpi w marcu i kwietniu br. Cen i dat udostępnienia urządzeń na innych rynkach na razie nie znamy.