CES 2010 - najciekawsze rozwiązania

W Las Vegas (USA) zakończyły się wczoraj targi CES (Consumer Electronics Show), na których wiodący dostawcy elektroniki użytkowej zaprezentowali swoje najnowsze rozwiązania. Wybraliśmy 10 produktów, które cieszyły się na targach szczególnym zainteresowaniem i mogą znaleźć zastosowane również w małym biznesie.

Są to w większości rozwiązania, które miały swoją premierę na targach i pojawią się na rynku w najbliższych tygodniach czy miesiącach.

1. D-Link (Boxee Box)

D-Link zaprojektował odtwarzacz sieciowy Boxee Box (set-top box) oparty na platformie Tegra 2 (nVidia), pracujący pod kontrolą oprogramowania XBMC. Urządzenie nie ma może wyszukanego wyglądu, ale w domu może być bardzo przydatne, odbierając z internetu multimedialne pliki i następnie przekazując je drogą bezprzewodową do komputera czy przez port HDMI do telewizora.

Boxee Box obsługuje wszystkie najważniejsze formaty multimedialnych plików i towarzyszy mu wyjątkowo przyjazny użytkownikowi interfejs. Producent instaluje w urządzeniu dwa porty USB 2.0, gniazdo na karty SD, port Ethernet i oczywiście bezprzewodowy interfejs 802.11n. D-Link obiecuje, że sprzęt trafi do rąk użytkowników w pierwszej połowie br.

2. Hewlett-Packard (netbook HP Mini 5102)

Netbook został zaprojektowany z myślą o zastosowaniach biznesowych. Urządzenie posiada ekran dotykowy o wielkości 10,1 cala , dzięki któremu użytkownik może przeglądać dokumenty oraz zdjęcia przy użyciu interfejsu pracującego w wyjątkowo intuicyjny sposób. Netbook może się komunikować ze światem zewnętrznym drogą radiową, wykorzystując do tego celu technologię Wi-Fi, 3G lub WiMAX.

Urządzenie waży 1,2 kg i można w nim instalować czterokomorową lub ośmiokomorową baterię. Pierwsza pozwala pracować bez konieczności doładowywania baterii przez 4,5 godziny, a druga przez 10 godzin. Netbook pojawi się na półkach sklepowych pod koniec stycznia i będzie dostępny w wersjach z systemem operacyjnym Windows 7, Windows XP, Suse Linux lub bez systemu (FreeDOS).

3. Intel (bezprzewodowy monitor)

Intel pokazał Wireless Display. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik może jednym naciśnięciem klawisza (znajdującego się w notebooku obsługującego tę technologię) wyświetlać obrazy na ekranie telewizora.

Jest to możliwe dzieki temu, że notebook przesyła obrazy drogą radiową do specjalnej przystawki, którą należy podłączyć do telewizora. Trzej producenci notebooków (Dell, Sony i Toshiba) wprowadzą jeszcze w tym miesiącu na rynek notebooki, które będą wspierać technologię Wireless Display. Rozwiązanie ma jedną wadę. Przesyłane drogą radiową obrazy nie są szyfrowane.

4. MSI (netbook “dual screen")

Na tegorocznych targach wiele firm pokazało urządzenia wyposażone w dotykowy ekran. Jednak firma MSI wysunęła się tuż przed szereg, prezentując netbook wyposażony w dwa dotykowe wyświetlacze, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7.

Urządzenie (wyposażone w intelowski procesor Menlow oraz w pamięć SSD o pojemności 32 lub 64 GB)) będzie dostępne w wersjach z ekranami o przekątnej 7 lub 10 cali. Jest to na tyle energooszczędne rozwiązanie, że jedna jednokomorowa bateria wystarcza na sześć godzin pracy. Producent nie informuje, kiedy netbook trafi na rynek. Należy się jednak spodziewać, że premiera urządzenia będzie mieć miejsce w trzecim lub czwartym kwartale br.

5. Lenovo (smartbook Skylight)

Firma Lenovo zaprojektowała swój pierwszy smartbook (oparty na procesorze Snapdragon 1,8 GHz), nadając mu nazwę Skylight. Urządzenie waży mniej niż kilogram, może pracować bez doładowywania baterii przez 10 godzin i obsługuje połączenia Wi-Fi oraz 3G.

Ekran o przekątnej 10 cali może wyświetlać obrazy o rozdzielczości 1280x720 pikseli. Urządzenie zawiera zupełnie wygodną jak na smartbook klawiaturę. Producent instaluje w nim oprócz portów USB gniazda na karty SD oraz na karty SIM (połączenia 3G). Smartbook zawiera pamięć flash o pojemności 20 GB (Lenovo oferuje dodatkowo 2 GB przestrzeni adresowej do przechowywania danych w “chmurze", w trybie online).