CES 2012: AMD chce pokonać ultrabooki Intela niską ceną

AMD prezentuje na targach CES cienkie laptopy z procesorami Trinity. Mają one stanowić konkurencję dla ultrabooków wyposażonych w układy oparte na mikroarchitekturze Ivy Bridge od Intela. Najtańsze powinny kosztować mniej niż 500 dolarów. Ceny ultrabooków zaczynają się od 800 dolarów.

Laptop AMD z procesorem Trinity

Raymond Drumbeck z AMD stwierdził na targach CES 2012, że nowe procesory Trinity umożliwią tworzenie lekkich i cienkich laptopów o wydajności porównywalnej lub wyższej niż w ultrabookach. Ich przewagą ma być niższa cena. AMD nie może w stosunku do nich stosować określenia ultrabook, bo jest ono znakiem towarowym Intela. Laptopy ze swoimi procesorami nazywa po prostu ultracienkimi.

Układy Trinity będą dostępne z dwoma i czterema rdzeniami. Mają one dostarczać wydajność na poziomie procesorów AMD A-series (Llano), ale zużywać dwukrotnie mniej energii. Będą pobierały tyle energii elektrycznej co procesory E-series i C-series, ale zapewnią wyższą wydajność. Trinity zostanie też wydane w wersji dla tradycyjnych laptopów z procesorem graficznym szybszym o 50 procent i CPU szybszym o 25 procent.

Zobacz również:

  • Polecane zestawy komputerowe – maj 2022 [16.05.2022]
  • Matrix - najciekawsze gry z uniwersum
  • Snapdragon 8 Plus Gen 1 i Gen 2 - data premiery, specyfikacja, telefony [20.05.2022]

Procesory Trinity zostały stworzone przez AMD przy użyciu 32-nanometrowego procesu produkcji. Rdzeń CPU oparty jest na nowej architekturze Piledriver, a zintegrowany procesor graficzny wspiera technologię Microsoft DirecX 11.

Laptopy z procesorami AMD są zwykle tańsze niż te z układami Intela. To właśnie cena pozwala tej firmie konkurować z rynkowym potentatem. Intel nadal dominuje na rynku procesorów dla laptopów z 82,3 proc. udziałów w trzecim kwartale 2011 roku, ale stracił 3,6 proc. w stosunku do wyników z poprzedniego roku. AMD osiągnęło 17,6 proc. udziałów, a wy czyje procesory preferujecie?