CES 2012: Canonical demonstruje Ubuntu TV

Inteligentna telewizja zyskuje popularność. Canonical to dostrzega i na targach CES pokazuje wersję swojego systemu operacyjnego Ubuntu przeznaczoną do obsługi inteligentnych telewizorów. Producent systemu liczy, że będzie on wykorzystywany jako podstawowe oprogramowanie w odbiornikach telewizyjnych wielu producentów, choć konkurencja na rynku będzie spora.

Ubuntu TV

Firma MarketsandMarkets przewiduje, że w 2016 roku rynek inteligentnych telewizorów będzie warty 265 mld dolarów. W 2010 było to 86 mld, ale rok bieżący może być przełomowy dla tej technologii. Inteligentna telewizja do tradycyjnej oferty dodaje filmy oglądane z internetowych serwisów, własnych zasobów oraz możliwość korzystania z różnego rodzaju aplikacji.

Ubuntu powstał jako system dla komputerów PC i serwerów, ale od dłuższego czasu pojawiały się informacje, że Canonical ma szersze plany. System ten ma trafić także do tabletów, samochodów oraz właśnie do telewizorów jako Ubuntu TV. Canonical nie będzie produkować własnych telewizorów, ale rozmawia już z kilkoma producentami sprzętu. Pozyskuje także dostawców treści.

Jakie są zalety Ubuntu TV dla producentów? Jest to otwarta platforma pozwalająca na uczestnictwo w procesie jej rozwoju, co pozwoli na dostosowanie systemu do specyfikacji technicznej telewizorów. Oprócz tego, Ubuntu ma już wielu developerów zaznajomionych z systemem, którzy będą w stanie pisać różnego rodzaju aplikacje dla tej platformy.

CES 2012: Canonical demonstruje Ubuntu TV

Ubuntu TV - program telewizyjny

Po uruchomieniu Ubuntu TV widzimy interfejs Unity. Daje on nam możliwość oglądania kanałów telewizyjnych, internetowych serwisów wideo, treści płatnych (VOD) oraz własnych materiałów zgromadzonych na połączonym komputerze. Nie ma przeglądarki internetowej, gdyż Canonical uważa, że w tym celu użytkownik skorzysta z innego urządzenia np. z tabletu lub smartfonu.

CES 2012: Canonical demonstruje Ubuntu TV

Ubuntu TV - wideo na zyczenie (VOD)

Ubuntu będzie miało mocną konkurencję. Niedawno swój inteligentny telewizor z Androidem zaprezentowało Lenovo. Google także ogłosiło, że przy współpracy Samsunga, LG i Sony wprowadzi drugą generację Google TV, a swoich inteligentnych telewizorów nie zaprezentowało jeszcze Apple. Mimo to, Canonical jest pewny, że Ubuntu TV znajdzie dla siebie miejsce.