CES 2012: Nvidia Tegra 3 trafi do samochodów Audi

Firma Nvidia poinformowała na targach CES 2012, że w przyszłym roku w samochodach Audi zagości czterordzeniowa platforma Tegra 3. Układ ten pracuje już m.in. "pod maską" tak niesamowitego samochodu jak Lamborghini Aventador.


Układ Nvidia Tegra 3 został oficjalnie zaprezentowany na początku listopada poprzedniego roku. Korzysta on z mocy obliczeniowej czterech rdzeni ARM Cortex A9 wspomaganych piątym rdzeniem przeznaczonym do mniej wymagających zadań.

Firma Nvidia poinformowała, że Tegra 3 trafi w przyszłym roku do samochodów Audi w postaci Visual Computing Module (VCM), czyli płytki drukowanej o rozmiarach 8 x 8 centymetrów, na której zostanie zamontowany wraz z kontrolerem pamięci, portami wejścia/wyjścia i złączem pozwalającym na łatwy montaż w samochodzie.

Gdzie Tegra 3 już działa?

Nvidia przedstawiła na swoim stoisku dwa samochody wykorzystujące już jej najnowszą mobilną platformę.

Pierwszym z nich jest samochód elektryczny Tesla Model S, który korzysta aż z dwóch układów Tegra 3. Pierwszy obsługuje cyfrowe czujniki pokładowe, natomiast zadaniem drugiego jest zarządzanie systemem informacyjnym oferującym 17-calowy dotykowy wyświetlacz pozwalający m.in. sterować panoramicznym rozsuwanym dachem, oraz systemem zamykania i blokowania drzwi.

Drugi przykład stanowi niewiarygodnie szybkie Lamborghini Aventador, które korzystając z układu Tegra 3 i systemu multimedialnego nawiguje kierowcę za pośrednictwem Google Maps.

Nvidia poinformowała też, że jej mobilne układy z rodziny Tegra instalowane są już w ponad 35 modelach aut.

Tegra 3 w tabletach i nie tylko

Podczas targów CES zobaczyć można kilka różnych urządzeń korzystających z układów Tegra 3:

- ASUS Eee Pad MeMo ME370T: 7-calowy tablet z systemem operacyjnym Android w cenie 249 USD

- Acer Iconia Tab A700: tablet z systemem operacyjnym Android i wyświetlaczem o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli

- Lenovo IdeaPad K2: tablet z systemem operacyjnym Android i matrycą IPS o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli

- Fujitsu Arrows: prototypowy smartfon z Androidem 4.0 "Ice Cream Sandwich".

_____________

Coraz bardziej zaawansowane systemy samochodowe wymagają coraz wydajniejszych układów nimi zarządzających. To nieuniknione. W sumie jakby tak policzyć, to wkrótce jadąc elektrycznym samochodem Tesli i trzymając w kieszeni najnowszy smartfon oraz z tyłu najnowszy tablet będziemy przewozili łącznie...16 rdzeni.