CES 2012: Samsung prezentuje 55-calowy Super OLED oraz inteligentny telewizor ES8000

Samsung zaprezentował swoje najnowsze inteligentne telewizory HD. Wśród nich jest 55-calowy Super OLED oraz ES8000 z ekranem krawędziowo podświetlanym diodami LED. Główny nacisk podczas pokazu położono na rozwój inteligentnych funkcji. Nowe modele wyposażono m.in. w technologię rozpoznawania mowy oraz gestów.

Samsung Super OLED

Najważniejszym elementem prezentacji na CES był 55-calowy telewizor Super OLED, który pojawi się na rynku w drugiej połowie 2012 roku. W przeciwieństwie do technologii OLED, Super OLED nie używa filtra kolorów. Zamiast tego każdy piksel OLED sam emituje światło RGB, dzięki czemu wyświetlacz uzyskuje wyższy kontrast i poziom detali.

Kolejnym z zaprezentowanych telewizorów jest ES8000. Samsung znacząco poprawił w nim technologię miejscowego przyciemniania - Mico Dimming Ultimate. Ma ona rozjaśnić obraz o 20 proc. i redukować efekt halo często spotykany w telewizorach podświetlanych krawędziowo. Największe wersje ES8000 mają ekran o przekątnej 75 cali, a przy tym są bardzo cienkie.

Samsung ES8000

Samsung ES8000

Nowością w zaprezentowanych telewizorach jest możliwość ich obsługi za pomocą komend głosowych i gestów działających podobnie jak w przypadku Kinecta. Zostały one wyposażone także w możliwości chmury obliczeniowej, co pozwala na synchronizację danych z tabletami i smartfonami za pomocą usługi AllShare Play.

Jedną z najciekawszych informacji był jednak program aktualizacji sprzętu Smart Evolution. O co chodzi? Niektóre nowe inteligentne telewizory Samsunga będą miały wymienne układy system-on-a-chip, co pozwoli na upgrade ich podzespołów wraz z rozwojem możliwości oprogramowania. Obecnie Super OLED i ES8000 posiadają procesory dwurdzeniowe, ale dano do zrozumienia, że w przyszłości będzie je można wymienić na czterordzeniowe.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi testami telewizorów.