CES 2012 - Sony Crystal LED to realna konkurencja dla OLED?

Sony na targach CES 2012 zaprezentował 55-calowy telewizor zbudowany w oparciu o nową technologię Crystal LED. To nowa technologia, która ma zapewniać lepszy kontrast i kolory, oraz znacząco szybszy czas reakcji matrycy niż obecne telewizory LCD. Czyżby konkurencja dla OLED TV?

Sony Crystal LED na CES 2012

Crystal LED - LED na kryształach?

Crystal LED ma być najbliższą przyszłością w telewizorach Sony. Pokazany na targach CES 2012, wyświetlacz Crystal LED wykorzystuje 6 milionów pikseli (2 miliony na każdy z trzech kolorów podstawowych RGB) w celu wyświetlenia obrazu Full HD (1080p).

Sony Crystal LED - 6 milionów diod w telewizorze?

W przeciwieństwie do standardowych telewizorów LED LCD, wyświetlacz Crystal LED jest podświetlany aż 6 milionami małych diod LED (jedna dioda na jeden piksel).

Zobacz również:

  • 3 smartfony, których zabrakło na tegorocznych targach CES 2023!
  • PS5 – gdzie kupić tanio konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [04.08.2023]
CES 2012 - Sony Crystal LED to realna konkurencja dla OLED?

Sony Crystal LED na CES 2012

Crystal LED - 10 razy szybszy czas reakcji

Według Sony, Crystal LED zapewnia ponad 3 razy większy kontrast i aż 10 razy szybszy czas reakcji w stosunku do innych modeli Sony LED LCD TV. Poza tym Crystal LED ma kąty oglądania aż 180 stopni i pobiera jedynie 70 W energii.

Crystal LED prawie jak OLED?

Jak podaje Sony, diody Crystal LED produkują własne światło, podczas gdy zwykłe LED LCD używają tylnego podświetlenia by wyświetlić obraz. Brzmi znajomo? Trochę jak OLED Co ciekawe, pierwszy OLED pokazał kiedyś właśnie Sony (XEL-1), ale potem zawiesił pracę nad tą technologią.

Sony kontra Korea - kto wygra?

Sony zamierza więc konkurować z OLED od LG i Super OLED Samsunga, które zostały pokazane na targach CES 2012. Super OLED Samsunga w przeciwieństwie do LG OLED nie używa filtra kolorów, co ma zwiększać kontrast i szczegółowość obrazu. Czy Crystal LED wygra z OLED? Pewnie dużo będzie zależeć od cen, a tych na razie nie znamy.

Czy Sony Crystal LED da radę wygrać konfrontację z telewizorami OLED Samsunga i LG? Jak myślicie?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: