CES 2012: Tobii pozwala na kontrolowanie kursora myszki oczami

Szwedzka firma Tobii zaprezentowała interesującą technologię, dzięki której za pomocą wzroku można sterować kursorem myszki. Platformę testową stanowił komputer pracujący pod kontrolą systemu Windows 8.

Zaprezentowana przez szwedzką firmę technologia opiera się na wbudowanym w monitor czujniku, który śledzi wzrok siedzącego przed nim użytkownika. Dzięki temu może on za pomocą oczu przesuwać kursor myszki na wybrany element na ekranie.

Technologia ta jest obecnie wykorzystywana przez firmy badające rynek w celu monitorowania zachowań konsumentów. Ponadto sprawdza się również w przypadku osób niepełnosprawnych. Niestety jest ona bardzo droga (cały system kosztuje w Stanach Zjednoczonych około 6000 USD), co powoduje, że nie jest dostępna dla zwykłych konsumentów. Firma Tobii zapowiada jednak, że pracuje intensywnie nad tym, aby to się zmieniło.

Prezentując możliwości technologii szwedzki producent przygotował "wzrokowy interfejs", dzięki któremu można pograć w kultową grę Asteroids. Ponadto zaprezentował interfejs pozwalający za pomocą wzroku przesuwać kursorem myszki na komputerze pracującym pod kontrolą nadchodzącego systemu Windows 8.

Technologia ta nie ma raczej szans zastąpić "zwykłego" pisania na klawiaturze. Z pewnością zapewnia jednak możliwość bardzo szybkiej nawigacji na ekranie. Być może więc byłaby idealnym rozwiązaniem np. dla osób z zespołem cieśni nadgarstka.

Sara Hyléen, rzecznik firmy Tobii zapowiada, że technologia śledzenia wzroku powinna zagościć na rynku komputerów nie wcześniej niż za dwa lata.