CES 2012: USB 3.0 w smartfonach i tabletach przed końcem roku

Interfejsy SuperSpeed USB, czyli USB 3.0 trafią do urządzeń mobilnych przed końcem roku 2012 lub na początku 2013. Będą to prawdopodobnie złącza MicroUSB oparte na nowym standardzie - powiedział Rahman Ismail z USB Implementers Forum na targach CES 2012.

SuperSpeed USB 3.0

Nowy interfejs USB pozwoli na szybszy transfer danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi i komputerami, które mają już porty USB 3.0. Prędkość tego transferu będzie prawdopodobnie wynosiła 100 MB na sekundę (800 Mb/s). To znacznie mniej niż w przypadku tej technologi na pecetach (5 Gb/s), ale i tak przesył wymagający obecnie 15 min, będzie trwało tylko 1 min i 10 sekund.

USB 3.0 nie rozwinie na smartfonach i tabletach maksymalnej prędkości, bo urządzenia te nie dysponują odpowiednią mocą, by skorzystać z pełni możliwości nowego interfejsu. Pozwoli on natomiast na znacznie szybsze ładowanie baterii urządzeń mobilnych. SuperSpeed USB 3.0 w smartfonach i tabletach będzie też wstecznie kompatybilne z portami USB 2.0 w komputerach.

USB Implementers Forum pracuje również nad zmniejszeniem rozmiaru obecnych portów USB 3.0, gdyż laptopy stają się coraz cieńsze, a rozmiar złącz może negatywnie wpłynąć na ich wprowadzenie w komputerach przenośnych. Intel powiedział jakiś czas temu, że chce wprowadzić do urządzeń mobilnych konkurencyjną technologię Thunderbolt. Nie wyklucza to jednak jej współegzystencji z nowym USB.