CES 2014 się skończył. Już wiemy, czym będzie żył świat nowych technologii w tym roku

CES 2014 jest pierwszą w tym roku kalendarzowym imprezą w której centrum znajduje się szeroko pojęta elektronika użytkowa. Rokrocznie odbywają się one w Las Vegas, a na prezentowane tam produkty czeka z niecierpliwością cały świat. Same targi, jak zwykle, były ogromne i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród entuzjastów z całego świata.


Wedle infografik ze strony ce.org Informacja o CES 2014 dotarła poprzez kanały social media do olbrzymiej części całego świata, a jednymi z najczęściej komentowanych marek były m.in. Intel, Samsung, Sony, LG, Logitech oraz, co może być zaskoczeniem, Audi. Jeśli chodzi o zdjęcia dokumentujące wydarzenie ich lwia część pojawiała się w Instagramie, ale to Twitter był królem social media w kontekście prowadzonych konwersacji na temat targów.

Jeśli chodzi o nowe trendy w elektronice użytkowej, to z pewnością jest to noszona technologia oraz internet rzeczy. Wystawcy prezentowali też mnóstwo telewizorów obsługujących wysokie rozdzielczości. Dużo miejsca poświęcone było zdrowiu i zastosowaniu technologii w tej dziedzinie, drukowaniu 3D oraz naszpikowanych elektroniką samochodów niewymagających… kierowcy. Postanowiliśmy opisać wybór najistotniejszych trendów i kilku najciekawszych produktów minionych targów.

Zobacz również:

  • RTV Euro AGD: Hardware w niższych cenach
  • Apple Watch Series 7 - ceny, przecieki, oficjalne informacje [19.10.2021]
CES 2014 się skończył. Już wiemy, czym będzie żył świat nowych technologii w tym roku

Technologia ubieralna

W zeszłym roku dużo mówiło się o inteligentnych zegarkach i technologii ubieralnej, ale dopiero teraz ta nisza zaczyna rozkwitać. Na targach IFA 2013 swoją propozycje z tego segmentu zaprezentował Samsung w postaci Galaxy Gear, Sony pokazał światu zapowiadaną już wcześniej trzecia generacja akcesorium o nieco mylnej nazwie Smart Watch 2. W Las Vegas w 2014 roku tego typu produktów było już znacznie, znacznie więcej od mniejszych i większych firm.

Najwięcej emocji wzbudziła jednak kolejna wersja kickstarterowego hitu Pebble. Smartwatch o nazwie Pebble Steel jest w końcu nie tylko gadżetem, ale też eleganckim elementem ubioru. Same inteligentne zegarki to jednak nie jedyne urządzenia noszone na nadgarstku, których pojawiło się na targach CES bez liku. Warto wspomnieć tutaj o opaskach na rękę monitorujących wszystkie czynności wykonywane przez użytkownika, które przesyłają dane do aplikacji na smartfona. W tym segmencie propozycje mają takie firmy jak Sony, LG, a nawet Archos.

CES 2014 się skończył. Już wiemy, czym będzie żył świat nowych technologii w tym roku

Telewizory 4K i ekrany na głowie

Nie jest zaskoczeniem, że na CES 2014 widać było mnóstwo telewizorów z naklejkami 4K lub Ultra HD. Już w zeszłym roku w Berlinie producenci poświęcali im dużo uwagi, a w Las Vegas było to widać jeszcze bardziej. Takie firmy jak Samsung, LG i Sony prezentowały nowe modele o jeszcze lepszej jakości obrazu, a kilkukrotnie wyższa rozdzielczość niż Full HD trafia do coraz tańszych modeli. Co prawda prędko starsze telewizory nie znikną ze sklepowych półek, ale 4K już nie jest przyszłością, a teraźniejszością.

Widać też coraz większe zainteresowanie platformami typu Smart TV, a koreańskie LG wprowadziło do telewizorów zmodyfikowaną wersję nieco zapomnianego dziś systemu mobilnego WebOS. Sprzęt już jest, ceny szybko spadają… Problemem będzie jedynie, zwłaszcza w naszym kraju gdzie królują serwisy pokroju kinomaniak.tv, dostępność treści o wysokiej jakości. Tak samo minie wiele czasu, zanim przyjmą się u nas te wszystkie futurystyczne projektory zakładane na głowę i okulary będące wariacją na temat opisywanego przez nas Google Glass.

CES 2014 się skończył. Już wiemy, czym będzie żył świat nowych technologii w tym roku

Motoryzacja i inteligentne domy

Rynek samochodowy coraz częściej wchodzi w mariaż ze światem technologii mobilnych, a współpraca firm na tym polu będzie się z całą pewnością zawężać. Jednym z ważniejszych ogłoszeń targów CES 2014 było poinformowanie świata przez Google o stworzeniu Open Automovite Alliance, do którego należeć będą tacy producenci jak Global Motors, Honda, Audio oraz Hyundai. Firmy planują wprowadzić system Android do aut i przystosować tą mobilną platformę do pracy w nowoczesnym, stale podłączonym do internetu samochodzie.

Komputerowy hardware i software zmierza też powoli do naszych domów, a coraz gorętszym tematem jest tzw. internet rzeczy. Kolejne firmy, w tym Samsung z platformą Smart Home, chcą podłączyć do internetu wszystkie domowe sprzęty, takie jak pralki i lodówki. Ma to pozwolić na ich zdalną kontrolę za pomocą terminali dostępowych, a same urządzenia mają też autonomicznie wymieniać informacje między sobą.

CES 2014 się skończył. Już wiemy, czym będzie żył świat nowych technologii w tym roku

Kompaktowy Sony

Jeśli chodzi o smartfony nie pojawiło się tak naprawdę nic nowego, a prawdziwie przełomowych modeli spodziewamy się dopiero na zbliżających się targach MWC w Barcelonie lub osobnych premierach każdego z liczących się na mobilnym rynku producentów. Wśród telefonów zaprezentowanych na CES 2014 zasługuje jednak na szczególną wzmiankę Sony Xperia Z1 Compact, który w lutym trafi do Polski.

To pierwszy od bardzo dawna prawdziwy flagowy model o prawdziwie “kompaktowych” wymiarach, który trafił do międzynarodowej sprzedaży. Ma on te same podzespoły co starszy brat, ale przekątną ekranu wynoszącą 4,3 cala. Topowe jednostki konkurencji, w tym dotychczasowa Xperia Z1 od japońskiej firmy, stosują panele o przekątnej o około pięciu calach długości.

CES 2014 się skończył. Już wiemy, czym będzie żył świat nowych technologii w tym roku

Intel Inside

Najbardziej znany producent procesorów nieco przespał rewolucję mobilną, kiedy to zainteresowanie konsumentów przesunęło się z komputerów w kierunku nowoczesnych smartfonów, a potem tabletów. Przez lata wykorzystywały one procesory ARM, ale Intel pragnie w tym roku odbić się za pomocą nowych, wydajniejszych i energooszczędnych procesorów Atom.

Intel nie chce też tylko gonić Qualcomma i Nvidii, ale też chce wyznaczać swoje trendy. Jednym z ciekawszych projektów jest miniaturowy komputer z własnym systemem operacyjnym na bazie Linuksa. Urządzenie to jest oparte o procesor Quark i ma rozmiar zwykłej karty pamięci SD. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pojawiły się też urządzenia pracujące pod kontrolą Androida i Windowsa jednocześnie, jak np. nowy tablet Asusa.

CES 2014 się skończył. Już wiemy, czym będzie żył świat nowych technologii w tym roku

Wielcy nieobecni

Wielkimi nieobecnymi targów były za to firmy Apple i Microsoft. Podczas gdy producent iPhone’a jeszcze za czasów Steve’a Jobsa nie brał udziału w takich wydarzeniach, tak gigant z Redmond dopiero od niedawna z nich się wycofał. Nie znaczy to jednak, że produkty Microsoftu były na targach nieobecne - po prostu oprogramowanie firmy można było zobaczyć na stoiskach producentów urządzeń z systemami z rodziny Windows.